Bank Asya'ya polis baskını

Bank Asya'nın Bursa'daki Yıldırım Şubesi'ne mali polis baskın düzenledi. Usulsüz bankacılık işlemleriyle ilgili dosyalar toplandı. Operasyonun Türkiye'ye yayılacağı belirtiliyor

Bank Asya'ya polis baskını
Mali polis, Paralel yapının bankası Bank Asya'ya baskın düzenledi. Bankanın Bursa'nın en büyük ilçelerinden olan Yıldırım'daki şubesine, dün akşam saatlerinde mali polis ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ekipleri geldi. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla başlatılan operasyon kapsamında Paralel Yapı'ya yakın holdinglerin hesaplarının bulunduğu şubedeki dosya ve klasörler toplandı. Bilgisayar hard disklerini inceleyen mali polisin operasyonunun usulsüz bankacılık işlemleriyle ilgili olduğu belirtiliyor. Mali polisin uzun süredir takip ettiği şubeyle ilgili gelen ihbarları da dikkate alarak operasyonun düğmesine bastığı bilgisine ulaşıldı. Operasyonun Türkiye'ye yayılacağı belirtiliyor.

KAYIT DIŞI TRANSFER
İlk incelemelere göre, bankanın Bursa'daki en büyük şubelerinden olan Yıldırım'dan usulsüz krediler verildiği, şaibeli mevduat hesapları açıldığı, kayıt dışı para transferleri yapıldığı tespit edildi. Savcılığın gizlilik kararı nedeniyle herhangi bir açıklama yapılmadı. BDDK ve MASAK, 17 Aralık'taki darbe girişiminin ardından Paralel Yapı'nın bankasında inceleme yapmıştı. Bankada ortaklara sağlanan usulsüz krediler, sigortaya tabi mevduat tutarından yararlanmak için açılan şaibeli hesaplar, bankaya yatırılan paraların kaynağı ve kara para olup olmadığına yönelik araştırmalar başlatılmıştı.

BORCUNU YATIRIMCIYA ÖDETECEK

Darbe girişimleriyle siyaseti dizayn etmeye çalışan Paralel Yapı'nın bankası Bank Asya, bir yandan şube kapatıp personel çıkararak çalışanlarını mağdur ederken, yapacağı bedelli sermaye artırımıyla da borcunu yatırımcının sırtına yüklemeyi planlıyor. Geçen yılın 9 ayında, Türk bankacılık sektöründe son 10 yılın en kötü bilançosuna imza atan ve 300 milyon lira zarar eden banka, bedelli sermaye artırımından elde edeceği gelirin büyük bölümüyle borç kapatacak. Bank Asya 900 milyon lira olan sermayesini, yüzde 25 bedelli artırarak 1 milyar 125 milyon liraya çıkaracak. Banka, sermaye artırımından sağlanacak 225 milyon lira tutarındaki fonun, 200 milyon liralık kısmını yurtdışı finansal kuruluşlara kredi geri ödemesinde kullanacak. Geriye kalan 25 milyon TL ise kurumsal, ticari, KOBİ ve bireysel müşterilerin fon taleplerinin karşılanmasına aktarılacak. Sermayesinin yaklaşık yüzde 55'i halka açık olan bankada sermaye artırımından sağlanacak 225 milyon lira tutarındaki fonun 124 milyon lirası yatırımcının cebinden çıkacak.

300 MİLYON TL ZARAR

Geçen yılın ikinci çeyreğinde, karşılık oranını düşürüp bazı batıklara pay ayırmadığı için kâr eden Bank Asya, bilanço makyajının kısmen ortadan kalktığı 3'üncü çeyrekte 300 milyonluk zarar etti. 9 ayda bu rakam 250 milyon lira oldu, takipteki krediler 2 milyar 113 milyon lira oldu. Banka üçüncü çeyrekte her gün ortalama 6 milyon lira batırdı.

BİZE ULAŞIN