SGK borç sorgulama için uyardı

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Aydın Maragozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, SGK borç sorgulama ile ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

SGK borç sorgulama için uyardı
TC kimlik no ile sgk ssk hizmet dökümü sorgulama yapılabiliyor. Hizmet dökümünüzü TC kimlik no ile görmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki linkleri kullanmak. TC kimlik no ile ssk sgk hizmet dökümü nasıl öğrenilir ve nasıl sorgulanır, hepsi ve daha fazlası haberimizin detaylarında yer alan bilgilerde.

SGK SSK HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

SSK EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

SGK RANDEVU İÇİN TIKLAYIN

TÜM SGK SSK UYGULAMALARI İÇİN TIKLAYINSGK GSS borcu konusunda uyardı

Süleyman Algün'den vatandaşlara SGK'dan GSS borcu sorgulayın uyarısı geldi. Algün, çalışmayan eş ve çocukların SGK'dan GSS borcu sorgulaması yapmaları gerektiğini söyledi.

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Aydın Maragozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, vatandaşları SGK'dan GSS borcu sorgulamaları konusunda uyardı. Süleyman Algün, "Çalışmayan eş ve çocukların SGK'ya GSS borcu var mı sorgulasınlar" dedi. Süleyman Algün açıklamasında, Genel Sağlık Sigortası'nın (GSS) 1 Ocak 2012'de Türkiye Cumhuriyeti'nde ikamet eden her vatandaşa zorunlu olduğunu anımsatırken, vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Algün, "Özellikle esnaf ve sanatkarlarımız zaten zor şartlarda yaşarken birde eş ve çocuklarını GSS'sine takip etmek gibi yeni bir görevi oldu. Yapılandırma kapsamına alınan GSS borçları ile ilgili son başvuru tarihi 31 Ocak 2015'dir. bu tarihe kadar özellikle Üniversitede okuyan/bitirmiş ve çalışmayan eşi olan esnaf ve sanatkarlarımız SGK'ya veya internet üzerinde e-devlet şifresi yada TC numarası ile borç sorgulaması yaparak varsa borç veya silinecek hatalı işlem mutlaka yapmaları gerekmektedir. Her defasında söyledik, halkımız ve sivil toplum örgütleriyle tam anlamıyla görüşülüp tartışılıp sonuca ulaşmadan çıkarılan benzer onlarca belge veya sorumluluk gerektiren kanuni nedenlerden dolayı herkes sorun yaşamakta ve halkın yeter artık biz hangisiyle uğraşacağız tepkisiyle karşılaşmaktayız" dedi.

Esnafların mağdur olmamaları için yapılan uyarıyı dikkate almalarını isteyen Algün, "Günlük yaşamında olmazsa olmazları yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkarlarımıza devletimiz her işletme için ya bir müdür ya da mali müşavir atasın aksi halde bu insanlar bu kadar karmaşanın için de ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Ciddiye almayan esnaf ve sanatkarlarımıza da bir hatırlatmamız var. Geçtiğimiz yıllarda emeklilerden yapılan kesintiler için uyardığımızda " gelsin alsın" tepkisi alıyorduk ve hepinizin bildiği gibi bir çok emekli esnaf ve sanatkarlarımıza 20 bin TL'ye varan geçmişe dönük borç çıkmıştı. Bu GSS borç sorgusunu da ihmal ederseniz bir gün karşınıza çıkan borçla şaşırır ve ödemek zorunda kalırsınız" diye konuştu.

SGK SSK No Öğrenme İşlemi


SGK SSK numarası, SSK ile ilgili pek çok konuda bilgilerinize ulaşmanız gerekli olan bir numaradır. SGK SSK' ya bağlı bulunan tüm vatandaşlara SSK sicil numarası verilmektedir. SSK sicil numarasını öğrenmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. SGK SSK numarasını öğrenmenin ilk yolu E-SGM uygulamasını kullanarak şifresiz olarak işlem yapmaktır. SGK SSK no öğrenmenin bir diğer yolu ise E-Devlet şifresi ile SGK SSK no öğrenme işlemidir. E-SGM uygulamasını kullanarak SGK SSK no öğrenmek için E-SGM sitesine giriş yapılması gereklidir. SGK' nın resmi sitesinden E-SGM uygulamasına giriş yapıldıktan sonra uyruk, T.C kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası, doğum yılı gibi gerekli olan bilgileri girerek SGK SSK no öğrenme işleminizi yapabilirsiniz. E-Devlet uygulaması üzerinden SGK SSK no öğrenme işlemi için E-Devlet sistemine giriş yaparak şifre ve T.C kimlik numarası bilgileri ile SGK SSK no öğrenme işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

SGK SSK Prim Sorgulama İşlemi

Sosyal Güvenlik Kurumu' na (SGK) SSK primi ödemelerinizi internet üzerinden yapabiliriz. SGK SSK hizmet dökümü alarak SGK SSK prim sorgulama işlemimizi yapabiliriz. SGK SSK prim sorgulama işlemini de aynı şekilde E-SGM uygulamasını kullanarak şifresiz olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden de şifreli olarak iki farklı şekilde yapılabiliriz. E-SGM uygulamasına SGK' nın kendi resmi sitesinden erişebilirsiniz. E-SGM uygulamasını kullanarak SGK SSK prim sorgulama işlemini yapabilmek için hiçbir şifreye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu şekilde SGK SSK ile tüm işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabiliriz. SGK SSK prim sorgulama işlemi için E-SGM uygulamasına giriş yapıldıktan sonra gerekli olan kimlik bilgilerini girmeniz gerekmektedir. SGK SSK bilgileri için gerekli olan bilgileri girdikten sonra Hizmet Bilgisi sekmesinden Hizmet Bilgisi 4A seçeneğinden kolayca öğrenebilirsiniz. SGK SSK prim sorgulama işlemini yaparak emeklilik hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK SSK prim sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapmak isteyen kişilerde öncelikle bir E-Devlet şifresi edinerek işlem yapabilirler. E-Devlet uygulamalarını açtıktan sonra T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifresini girerek SGK SSK ile ilgili tüm işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN