Kastamonulu ayakkabıcı 'Takmatik'i icat etti satışları patladı

Kastamonulu ayakkabıcı 'Takmatik'i icat etti satışları patladı

Kastamonu'da bir ayakkabı ustası, karda ve buzda rahat yürümek için 'takmatik'i icat etti.

  • Ekonomi
  • Cumartesi 10.01.2015 14:08
Kastamonu'da ayakkabıcılık yapan 71 yaşındaki İhsan Çakal'ın buzda düşüp yaralanınca, kaymaya çare olarak ürettiği "Takmatik" isimli ayakkabı zinciri, kar yağışı ve buzlanmanın artmasıyla ilgi görmeye başladı.

Soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle köy yollarının büyük kısmının kapalı olduğu Kastamonu'da, vatandaşlar karda ve buzda kaymamak için ayakkabılarına "Takmatik" isimli ayakkabı zinciri takıyorlar. "Takmatik" ile her türlü karlı ve buzlu yolda rahatça yürünebilirken, olası yaralanma ve sakatlanmaların da önüne geçiliyor.

"Takmatik" üretimi yapan İhsan Çakal (71), Kastamonu 1. Noteri'nden emekli olduktan sonra, 20 yıldır Kastamonu Belediye Caddesi Sarraflar Çarşısı'nda ayakkabıcılık yaptığını söyledi.

Çakal, 5 yıl önce eve giderken ayağının kayması sonucu düşüp yaralandığını belirterek, düştükten sonra "Bunun için ne yapayım" diye düşünüp, "Takmatik" ismini verdiği zinciri yapmaya karar verdiğini kaydetti.

İlk ürünü ayağında kullandığını, daha sonra ev halkına da ürettiğini dile getiren Çakal, üretimi artırdıktan sonra "Takmatik"i iş yerinde satmaya başladığını ifade etti.TAKMATİK'E BÜYÜK İLGİ

Çakal, iş yerinin önündeki tezgahta botlarda sergilediği "Takmatik"e büyük talebin olduğunu ifade ederek, "Ayda ortalama 15-20 çift 'Takmatik' satıyorum. Kar yağışı Kastamonu'da etkili oluyor. Havaların da soğumasıyla yollarda buzlanmalar oluştu. Bu yüzden satışlar da arttı" diye konuştu.

"Düşmeden 'Takmatik' alın, düşünce bir anlam ifade etmez" diyen Çakal, ürününü ayakkabı numaraları farklı olması nedeniyle erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı ürettiğini belirterek, "Takmatik"i takanların buzda ve karda kayıp düşmediğini söyledi.
BİZE ULAŞIN