Dünyanın en sessiz uçağı hazır

Dünyanın en sessiz uçağı hazır

Airbus'un en modern yolcu uçağı olarak nitelendirilen A350'nin ilk teslimatı Katar Havayolları'na yapıldı. Yüzde 53'ü plastik malzemelerden yapıldığı için 'plastik uçak' olarak da tanımlanan ve yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlayan uçağın Doha'daki görkemli davetine katılan 150'den fazla medya kuruluşu arasında Türkiye'den SABAH vardı. Büyük ilgi gören dünyanın en sessiz uçağı da olan A350, ilk uçuşunu 15 Ocak'ta Doha'dan Frankfurt'a gerçekleştirecek.

Katar'ın başkenti Doha'da yer alan eski uluslararası havalimanında yapılan basın toplantısına Katar Havayolları İcra Kurulu Başkanı Ekber El Bekir, Airbus Başkan Yardımcısı Didier Evrard ve Rolls-Royce Büyük Motorlar Başkanı Eric Schulz'un yanısıra dünyanın dört bir yanından gelen 150'den fazla gazeteci katıldı. Türkiye'den SABAH'ın yer aldığı görkemli tanıtım programı gündüz yapılan basın toplantısının ardından akşam ise çok sayıda VIP konuğun katıldığı bir şovla sürdü.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

"MUHTEŞEM BİR BAŞYAPIT"


Daha ekonomik ve daha konforlu bir havayolu serüvenin başladığını kaydeden Katar Havayolları İcra Kurulu Başkanı Ekber El Bekir, "Airbus ve Rolls-Royce birlikte muhteşem bir başyapıt yarattı. Bu, sadece bizim için değil tüm sektör için bir dönüm noktası. A350'nin ailemize katılmasıyla, Katar Havayolları dünyada 350, 330 ve 380'ün üçünü de filosunda barındıran tek havayolu şirketi oldu. A350 XWB ile birlikte genişletilmiş filomuzla hizmet vermeye hazırız. Modern bir tasarıma sahip, daha geniş ve ferah bir uçağı filomuza katmanın gururunu yaşıyoruz." dedi.

DÜNYANIN EN HAFİF VE EN SESSİZ UÇAĞI

21 desibel ses limitiyle dünyanın en sessiz uçağı sertifikasını almaya hak kazanan Airbus A350-900, yüzde 25 yakıt avantajı sunuyor. A350'nin uçak gövdesinin toplam yüzde 70'i kompozit, titanyum ve alüminyumdan oluşuyor. Fiyatı 261 ila 341 milyon dolar arasında değişen uçağın Trent XWB motorları ise Rolls Royce tarafından üretildi. Dünya çapında büyük ilgi gören Airbus 350'ye 41 ülkeden 778 adet sipariş geldi. Bunlardan tam 80 adedi Katar Havayolları'na teslim edilecek.

İLK UÇUŞ 15 OCAK'TA

Katar Havayolları, teslim aldığı yeni uçağıyla ilk uçuşunu 15 Ocak'ta Doha'dan Frankfurt'a gerçekleştirecek. Airbus yetkilileri, 315 kişilik koltuk kapasitesine sahip olan yeni çift koridorlu bu yeni nesil uçakla daha konforlu bir yolculuk yapacağını söylüyor.
BİZE ULAŞIN