THY pilot bulmak için turneye çıkıyor

Filosundaki uçak sayısı 300'e yaklaşan THY, pilot açığını kapatmak Avrupa turnesine çıkıyor.

THY pilot bulmak için turneye çıkıyor
Türk Hava Yolları'nın ilk durağı ise İtalya olacak. THY, İtalyan pilotlar ile Başkent Roma'daki Sheraton Roma Hotel'de bir araya gelecek. Otelin konferans merkezinde, 16-17 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacak Road Show'da, İtalyan pilotlara THY ve sunulan imkanlar tanıtılacak. Uçuş Eğitim Başkanlığı'nın kriterlerine uyan İtalyan pilotlar, en kısa sürede milli şirketin kokpitine geçecek.

"YILDA 500 YENİ PİLOTA İHTİYACIMIZ VAR"

Pilot ihtiyacını karşılamak için Türkiye'deki 12 uçuş okulunun yöneticileriyle de görüştüklerini belirten THY Genel Müdürü Temel Kotil, "Dünyada ve ülkemizde pilot ihtiyacı giderek artıyor. Bizim yılda 500 yeni pilota ihtiyacımız var. Bunun 200 kadarını Aydın'daki THY Havacılık Akademisi'nden karşılıyoruz. Ancak hala 300 dolayında pilot açığımız var. Bu konuda Türkiye'deki uçuş okullarının desteğine ihtiyacımız var" dedi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da, "Havacılık akademimiz her dönem 70'in üzerinde pilot mezun ediyor. Ama bu da ihtiyacımızı karşılamıyor. İkinci pilot adaylarını 8 bin TL maaşla çalıştırmak için ilan veriyoruz ancak başvuranların sayısı beklediğimizden çok az oluyor. Piyasada işsiz pilot var ama birçoğu verdiğimiz maaşı beğenmiyor" diye dert yandı.

YABANCI PİLOT SAYISI 650

THY'de şu anda 3 bin 600 pilot çalışıyor. Bunların 76'sı kadın. Milli şirketin kokpitinde 45 farklı ülkeden 650 yabancı pilot görev yapıyor.

BİZE ULAŞIN