Altın fiyatları, petrol fiyatları, borsa ve döviz kuru - 13 Ocak

Altın fiyatları güne nasıl başladı, döviz kuru ne kadar, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın fiyatları ne kadar oldu. İşte tüm ayrıntıları ile piyasadan ilk veriler.

Altın fiyatları, petrol fiyatları, borsa ve döviz kuru - 13 Ocak
Son 6 yılın en kötüsü...

Fazla üretim ve düşük talebiyle aralıksız düşen petrol fiyatları, Çin'in artan alımlarına karşın, 2009 Mart ayından bu yana en düşük düzeylerine geriledi. Türkiye'nin de akaryakıt fiyatlarını belirlemede temel aldığı Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2 dolayında düşüşle yaklaşık altı yılın en düşük düzeyi olan 45.65 dolara kadar indi.

Böylece, Brent petrolün varil fiyatında, bu yıl Haziran ayındaki 115 dolarlık düzeyinden düşüş yüzde 60'ı geçti. Brent ile birlikte düşüşü süren ABD hafif hampetrolünün varil fiyatı da 44.70 dolara kadar geriledi.

Serbest piyasada döviz fiyatları


Serbest piyasada dolar 2,2830, euro 2,7010 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı'da 2,2800 liradan alınan dolar 2,2830 liradan, 2,6970 liradan alınan euro ise 2,7010 liradan satılıyor. Bir önceki kapanışta doları 2,2910 liradan, euro ise 2,7120 liradan satılmıştı.

DÖVİZ KURLARIAltın fiyatları son bir ayın zirvesinde

2014 yılında tarihinin en düşük seviyelerinde seyreden altın fiyatları 2015'in ilk ayında adeta uçuşa geçti. Altın, son bir ayın zirvesinde. Peki, çeyrek, cumhuriyet ve yarım altın fiyatlarında son durum ne?

ALTIN FİYATLARIUluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.231,23 dolara yükselerek son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD'den geçen hafta cuma günü gelen güçlü tarım dışı istihdam ve işsizlik oranındaki gerilemeye rağmen, ücretlerin aylık bazda gerilemesi ile dolardaki yükseliş dururken, Avro Bölgesi'ne dair hem ekonomik hem de politik endişelerin devam etmesi güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan talebin artmasına neden oldu.

ÇEYREK, CUMHURİYET VE YARIM ALTIN NE OLDU?

Çeyrek altında ise son rakamlar şöyle: Alış 144 TL, satış 147 TL. Cumhuriyet alış 597 TL, satış ise 606 TL.

EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ


Altının ons fiyatı da bu gelişmelere paralel, haftanın ilk işlem gününe 1.222,72 dolardan başladıktan sonra yükseliş isteğinin devam etmesiyle 1.231,23 dolara çıkarak 11 Aralık 2014'ten beri en yüksek seviyeyi gördü. Altının ons fiyatı şu dakikalarda 1.224 dolar seviyesinde seyrediyor. Analistler, 25 Ocak'ta Yunanistan'da yapılacak seçimlerde endişeleri azaltacak bir sonucun çıkması durumunda altın fiyatının tekrar baskılanabileceğini ve düşüşlerin görülebileceğini dile getiriyor. Altın fiyatında orta vadede Fed politikalarına bağlı yön arayışının devam edeceğini belirten analistler, teknik olarak 1.230 doların güçlü direnç konumunda olduğunu ve bu seviyenin kırılması durumunda alımların güçlenebileceğini tahmin ediyor. Analistler, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.215 doların destek konumuna gelebileceğini tahmin ediyor. Çin tarafında dış ticaret dengesi, ABD tarafında ise başta TÜFE olmak üzere açıklanacak makroekonomik verilerin altın fiyatının seyri üzerinde belirleyici olacağını vurgulayan analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Yunanistan ile ilgili haberlerin de takip edileceğini kaydediyor.

"FED ANA YÖNLÜ BELİRLEMEYE DEVAM EDECEKTİR"


Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu, altın fiyatlarında görülen yükselişte, güvenli liman alımlarının etkili olduğunu söyledi. Özellikle Avro Bölgesi'nde görülen dengesizliklerin altına alım getirdiğini aktaran Kalyoncu, şunları ifade etti: "Yunanistan'ın Avro Birliği'nden ayrılma ihtimali ve bu şekilde bir korkunun oluşması... Yunanistan'da 25 Ocak'ta seçimler var. Seçilecek parti Avrupa Birliği karşıtı bildiren politik bir parti olursa, 'Ayrılma ihtimali olur mu?' diye bir korku var. Bu gelişmeler, altına alım getiriyor. Bir de buna petrol fiyatlarındaki düşüş ekleniyor. Bu da Rusya ve benzeri ülkelerin bütçelerinde sorun yaratabilir. 'Ödemelerde bir gecikme olabilir mi?' korkusu da yine piyasada bir miktar altın alımını körüklüyor.

Altının ons fiyatında 1.230 - 1.240 dolar arasında direnci olacağını ve bu seviyelerde Yunanistan'daki durum belli olduktan sonra yoluna devam edeceğini düşünüyorum. Piyasalarda söz konusu korkular azaldıkça altında aşağı yönlü hareketler sürecektir. Altında yukarı yönlü çok bir hareket beklemiyorum. Altında yön hala aşağıdır. Yunanistan seçimlerinden sonra korkulan gerçekleşmezse Avrupa Birliği'ndeki durum normale döndükten sonra aşağı yönlü seyir devam edecektir. Fed, ana yönü belirlemeye devam edecektir." Kalyoncu, altında gram/TL'de ise 91 - 92 TL'nin tepe seviyeleri olacağını düşündüğünü belirterek, aşağı yönlü hareketlerde 85 TL'nin altına gevşemenin mümkün olabileceğini söyledi.
BİZE ULAŞIN