Her şehirde geçerli seyahat kartı geliyor

Ulaşımda her şehirde farklı kart kullanma dönemi kapanıyor. Artık tek kartla farklı şehirlerde toplu taşıma araçlarına binilecek. Bakan Elvan, "Sistemi yaygınlaştıracağız" dedi

Her şehirde geçerli seyahat kartı geliyor
Her şehirde farklı ulaşım kartı kullanılan sistemin değiştirilmesi için düğmeye basıldı. Tek kart ödeme sistemiyle İstanbul'da kullanılan ulaşım kartı İzmir, Konya ve Eskişehir'de de kullanılabilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, tek ödeme sistemini pilot olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ona komşu başka bir belediyeyle gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Elvan, Ankara'da bir metro kartına sahip olan bir vatandaşın, başka bir şehre gittiğinde aynı kartı kullanma imkânı getiren sistemi hayata geçireceklerini söyledi. Mahsuplaşma sisteminin de buna göre dizayn edildiği bilgisini veren Elvan, "Bunu tüm illere yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Öncelikli olarak pilot bazında iki ilimiz arasında bunu uygulamak istiyoruz" dedi.

IŞIKLAR BİLGİ VERECEK

Bakan Elvan, pek çok yönü bulunan akıllı ulaşım sistemlerinde, araçlara yerleştirilecek bir cihazla kaza anında o aracın hızı, koordinatları, nerede bulunduğu gibi bilgilerin de doğrudan trafik yönetim merkezine gönderilme imkânı olacağını ifade etti. Şehirlerdeki trafik lambalarını akıllı hale getiren sistemler geliştirdiklerini bildiren Elvan, "Örneğin, trafik yoğunluğu önemli ölçüde azalabiliyor ya da yayanın geçmediği anlar söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla kırmızı, sarı, yeşil ışık sistemlerini daha da akıllı hale getiren modeller üzerinde çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

AKILLI YOL DÖNEMİ
Elvan, akıllı yol sistemlerine ilişkin strateji çalışmasını tamamladıklarını ve kapsamlı bir eylem planı ortaya koyduklarını bildirdi. Bu plan çerçevesinde Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı 17 trafik yönetim merkezi kuracaklarını aktaran Elvan, şimdiye kadar bunlardan 5'ini bitirdiklerini söyledi. Trafik yönetim merkezlerinin, doğrudan vatandaşlara karayollarındaki gelişmelere yönelik bilgiler aktaracağını dile getiren Elvan, şöyle devam etti: "Yolun durumu, herhangi bir kaza, tıkanma hakkında bilgiler aktaracaklar. Diğer taraftan yine yollarımızı akıllı hale getiriyoruz. Fiber kablolarla tüm karayolu ağımızı baştan aşağı donatacağız." Akıllı ulaşım sistemleri konusunda Türkiye'de 4 yıllık eğitim programı bulunmadığına dikkat çeken Bakan Elvan, buna yönelik yeni bölümler açmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

ALTYAPIDA YERLİ RAYLAR KULLANILIYOR
Bakan Elvan, Afyonkarahisar'da yaptığı açıklamalarda şu anda Türkiye'nin kendi raylarını ürettiğini, altyapıda kullanılan rayların tamamıyla yerli ve milli olduğunu anlattı. Elvan, "Daha düne kadar bu rayları yurtdışından ithal ediyorduk" diye konuştu. Türkiye'nin gelişmesi ve kalkınması konusunda vatandaşların büyük bir sahiplenme duygusu içinde olduğunu anlatan Lütfi Elvan şu örneği verdi: "Bugün gidin herhangi bir vatandaşımıza Türkiye'nin 2023 ihracat hedefini sorun size doğrudan '500 milyar dolar' diyecektir. Sahiplenme budur."

BİZE ULAŞIN