'Türkiye için özel fırsatlar var'

2015'te Türkiye için birçok fırsat bulunduğunu söyleyen Güler Sabancı, "Bunlara odaklanalım" dedi. Sabancı, sistemdeki sıkıntılara rağmen Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın uyumlu çalıştığını söyledi

'Türkiye için özel fırsatlar var'
Şirketi Kordsa kanalıyla 100 milyon dolarlık yatırım yaparak Asya Pasifik'teki ayağını sağlamlaştıran Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, gazetecilere ekonomik ve siyasi gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2015'in Türkiye için birçok özel fırsat getirdiğini söyleyen Sabancı, "Kaybedecek zamanımız yok. Kişilerden arınmış olarak Anayasa değişikliğine odaklanmalıyız. Türkiye ilk defa halk oylamasıyla Cumhurbaşkanı'nı seçti. Sistemde yetki karmaşası olmasına rağmen Cumhurbaşkanı ile Başbakan büyük bir uyum içinde çalışıyor" dedi. Türkiye'nin Anayasa'ya odaklanması ve birtakım değişikliklerin yapılması gerektiğini belirten Sabancı şöyle devam etti: "2015'teki G20 ve B20 ev sahipliğimiz gerçekten çok önemli. Bunu da Türkiye'ye yakışır şekilde başarıyla yöneteceğimize inanıyorum."

SOSYAL BARIŞ ÖNEMLİ
Çözüm sürecinin önemine işaret eden Sabancı, Türkiye'nin şu anda çok önemli olan barış sürecinden geçtiğine vurgu yaptı. Sosyal barış ve beraberinde gelecek kalkınmanın önemine dikkat çeken Sabancı, "Bölgesel kalkınmışlık farklarımız ve uzun zamandır hırpalanmış, yorulmuş bir Güneydoğu var. Kalkınmak istiyor, barış istiyor. Bunun da Anayasa'dan geçmesi gerekiyor" dedi.

UCUZ PETROL CARİ AÇIĞI DÜŞÜRÜR AMA...
Güler Sabancı petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye için önemine işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı:"Bu durumun cari açığa büyük etkisi olacak. Tabii bunu iyi değerlendirmemiz lazım, bu beraberinde enflasyonu da düşürecek. Nitekim etkilerini göstermeye başladı. Euro/dolar paritesinin düşmesi, Türkiye'nin ihracatında yüzde 40-45 arası olan euro payında bazı kayıplar yaratacaktır."

Bu yıl 1.4 milyar $'lık yatırım planladıklarını anlatan Sabancı, "Yarısı enerji olacak, sonra çimento ve sanayi gelecek" dedi. Sabancı, yurtdışında yeni satın almayla ilgili, "İnşallah, Allah söyletti galiba" dedi.

BİZE ULAŞIN