Altın fiyatları, döviz kuru, borsa ve petrol fiyatları - 14 Ocak

Altın fiyatları kaç lira oldu, döviz kuru ne kadar, borsa güne nasıl başladı, petrol fiyatları kaç dolar oldu? İşte tüm detayları ile piyasalardan ilk veriler...

Altın fiyatları, döviz kuru, borsa ve petrol fiyatları - 14 Ocak


Dolar ve euro güne böyle başladı (14.01.2015)

Serbest piyasada dolar 2,3010, euro 2,7110 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı'da 2,2980 liradan alınan dolar 2,3010 liradan, 2,7070 liradan alınan euro ise 2,7110 liradan satılıyor. Bir önceki kapanışta doları 2,2850 liradan, euro ise 2,6890 liradan satılmıştı.

Borsa İstanbul güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi güne önceki kapanışa göre 599puanlık düşüşle 87.713 puandan başladı.

Borsa İstanbul'da pay piyasaları dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 0,68 değer kaybetti. Bankacılık endeksi yüzde 0,93, holding endeksi yüzde 0,74 düşüş kaydederken, açılışta yatırımcısına en fazla kazandıran sektör endeksi ise yüzde 0,62 ile "madencilik" oldu.

BIST 100 endeksi, dün düşen petrol fiyatları ve faizlerden bulduğu destekle günü yüzde 0,51 yükselişle 88.313,50 puandan tamamlamıştı. Analistler, bugün ABD'de açıklanacak verilerin takip edileceğini ifade ederek, petrol fiyatları ve dün gece yurt içi piyasalar kapalıyken yükselişe geçerek 2,30'un üzerine çıkan dolar/TL'nin seyrinin endeksin yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor. BIST 100 endeksinin 87.000 ve 86.000 seviyelerinin kısa vadede destek konumuna gelebileceğini aktaran analistler, 89.900 seviyesindeki fiyat boşluğunun da hedefte kalacağını tahmin ediyor.

ALTIN FİYATLARI

2014 yılında tarihinin en düşük seviyelerinde seyreden altın fiyatları 2015'in ilk ayında adeta uçuşa geçti. Altın, son bir ayın zirvesinde. Peki, çeyrek, cumhuriyet ve yarım altın fiyatlarında son durum ne? Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.231,23 dolara yükselerek son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD'den geçen hafta cuma günü gelen güçlü tarım dışı istihdam ve işsizlik oranındaki gerilemeye rağmen, ücretlerin aylık bazda gerilemesi ile dolardaki yükseliş dururken, Avro Bölgesi'ne dair hem ekonomik hem de politik endişelerin devam etmesi güvenli liman niteliğindeki varlıklara olan talebin artmasına neden oldu.DÖVİZ KURU SON DURUM

İstanbul ve Ankara serbest piyasalarında alınıp satılan döviz türlerinin, önceki ve bugün itibarıyla alış, satış fiyatları şöyle:Petrolün varil fiyatında düşüş durmuyor

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2'nin üzerinde düşüşle 46 doların altına indi

Petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareket devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2'nin üzerinde düşüşle yaklaşık 6 yılın en düşüğü olan 45,71'i gördü. Petrol fiyatlarında kayıplar, Goldman Sachs'ın kısa vadeli fiyat beklentilerini aşağı çekmesi ve Körfez'deki üreticilerin üretim kısma işareti vermemeleriyle daha da arttı. S&P enerji endeksi yüzde 2.8 düştü.

Haziran ayı sonunda 113.2 dolar seviyelerinden işlem gören brent petrolün varil fiyatı geçen sürede 67.5 dolar gerileyerek yüzde 60 düştü.

Petrol fiyatları BOJ'un enflasyon hedefine risk teşkil ediyor

Petrol fiyatlarındaki düşüşün BOJ'un önümüzdeki mali yılda yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmasındaki belirsizlikleri artırdığı belirtiliyor

Merkez bankasının yürüttüğü tartışmalar ile ilgili bilgi sahibi kişilerin ifadelerine göre petrol fiyatlarındaki düşüş Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) önümüzdeki mali yılda yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmasındaki belirsizlikleri artırıyor.

BOJ, görüşmelerin kamuya açık olmaması nedeni ile isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişilere göre Nisan ayında başlayacak mali yıl için olan fiyat hedefini düşürmeyi değerlendiriyor. BOJ'un aynı dönem için büyüme görünümünü yükseltmeyi gözden geçirdiğini ifade ediliyor.

Merkez bankası, gelecek hafta gerçekleşecek toplantısında hali hazırda rekor seviyede olan teşvikleri genişletmeye istekli değil. Yetkililere göre, BOJ'un söz konusu tutumu, ekonominin verimli bir döngüde olmayı sürdürdüğü ve enflasyon beklentilerinin sabit olduğu görüşlerini yansıtıyor. Geçtiğimiz ay ucuzlayan enerji maliyetlerinin tüketici fiyatlarına bir süre için olumsuz etki edebileceği ancak nihayetinde enflasyonu teşvik ederek ekonomiye destek sağlayacağı belirtilmişti.

Ekonomi Bakanı Akira Amari dün yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki mali yıl içinde yüzde 2'lik enflasyon hedefini yakalamak zor olacak" dedi. Bakan, hükümetin kendi enflasyon tahminin yüzde 1.4 olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN