Havaray'ın güzergahları belirlendi

İstanbul trafiğini rahatlatacak olan ve ilk Tuzla'ya yapılması planlanan "havaray"ın güzergahları belirlendi.

Havaray'ın güzergahları belirlendi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirmeyi planlandığı ana metro omurgasının altyapısını oluşturacak ve "havadan giden tramvay" olarak bilinen havaray güzergahları belirlendi.

Havaray hatlarından bazılarının projeleri çıkartılırken, kimilerinin ise etüt projelerine devam ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplam 8 havaray projesi bulunuyor.

İşte o güzergahlar:

1. Beyoğlu-Şişli (5,8 kilometre)
2. Zincirlikuyu-Beşiktaş-Sarıyer (4,5 kilometre)
3. Levent -Gültepe-Çeliktepe-Levent (5,5 kilometre)
4. Ataşehir-Ümraniye (10,5 kilometre)
5. Sefaköy-Kuyumcukent -Havaalanı (7,2 kilometre)
6. Maltepe-Başıbüyük (3,6 kilometre)
7. Kartal Sahil-D 100-Tuzla (5 kilometre)
8. Sabiha Gökçen Havalimanı-Formula (7,7 kilometre) yer alıyor.

PROJENİN YAPIM İHALESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, havaray hatları için ihale ilanlarını yayınlamaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından TuzlaHavaray Projesi hizmet alımı işi için ihale tarihi belli oldu. Tuzla Havaray Projesi 2 Şubat 2015'te ihale edilecek. Geniş kapsamlı bir ihaleye çıkan proje işinin süresi, şartnamede 240 gün olarak belirlendi.

HAVARAY'IN GÜZERGAHI

Tuzla merkezdeki ana arterleri birbirine bağlıyor D-100 Karayolu İçmeler mevkisi, metro ve Marmaray'ın kesiştiği nokta olacak Hatboyu Caddesi'nde Tuzla Belediyesi önünden başlayacak güzergah sırasıyla; Tersaneler, Rauf Orbay Caddesi, Kafkale spor Kompleksi'nin ardından Vatan Caddesi'ne, oradan da Piyade Okulu Lojmanları'ndan Şehitler Caddesi'ne uzanarak sahile ulaşmış olacak. Havaray hattının Tuzla'ya kadar uzatılmasıyla Marmaray, metro, sahilde yapılması planlanan ve yılda 25 milyon ziyaretçi gelmesi öngörülen Viaport Marin ile entegre ulaşım sağlanmış olacak.

BİZE ULAŞIN