Mucit profesör para basacak

Mucit akademisyenler artık ürünlerden para kazanabilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Ar-Ge'den çıkan ürünün değerinin % 85'i akademisyenin olacak" dedi

Mucit profesör para basacak
Türkiye, üniversite sanayi işbirliğinde devrim niteliğinde bir düzenlemeye gidiyor. Bu modelin ilk başladığı Amerika ve onu takip ederek dünya markaları yaratan Güney Kore, Japonya, Almanya gibi ülkelerdeki Ar-Ge sistemi, artık Türkiye'de de uygulanacak. Üniversitelere bağlı Ar-Ge merkezlerinde görev alan akademisyenler, tıpkı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi icat ettikleri ürünlerin değeri üzerinden para kazanacak. Yeni uygulamayla ilgili müjde, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ı makamında kabul eden Fikri Işık'tan geldi. Kamu-üniversite-sanayi işbirliği (KÜSİ) kapsamında yapılan çalışmaların yüksek teknoloji üreten tüm ülkelerde çok güçlü olduğunu söyleyen Işık, Türkiye'de de bu seviyeye çıkılması için bir dizi düzenlemeye gidileceğini açıkladı.

SANAYİCİ MİNİK MUCİT PEŞİNDE - TIKLAYIN

YENİ EYLEM PLANI YAPTIK
Üniversitelerde üretilen bilgilerin teknolojiye transferinin, ülkelerin kalkınmasında çok önemli bir etken olduğunu belirten Işık, bakanlık olarak Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırladıklarını söyledi. Planın Yüksek Planlama Kurulu'nun gündemine alındığını anlatan Bakan Işık, "İnşallah yakında oradan da onaylanır ve resmen yürürlüğe girer" dedi. Türkiye'nin Ar-Ge açığının kapanmasına yönelik bir adım daha atılacağını vurgulayan Işık, "Bunun için kanun değişikliği gerekiyor. Bakanlık olarak hazırlığımızı yaptık, önereceğiz. Ar-Ge yapan üniversite öğretim üyeleri, ürettiği değerin yüzde 85'ini döner sermayeden kendisine alabilecek. Bu, Türkiye açısından önemli bir düzenleme olacak" diye konuştu.

'1 MİLYAR DOLARLIK BİLGİ SATTIK' - TIKLAYIN

HERKES YARARLANACAK
Fikri Işık, bu sistem hayata geçirildiğinde Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine ciddi bir katkısı olacağını belirtti. Işık, "Söz konusu oran şu anda yüzde 54. Bu destekten üniversite bünyelerinde Ar-Ge yapan tüm öğretim üyeleri yararlanacak" dedi.

YÖK'LE DAİMİ BİR KOMİTE KURULUYOR
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, üniversite olmadan teknoloji üretiminin mümkün olmadığını vurguladı. Katma değerli teknoloji üretiminin kalıcı hale gelmesi için de sanayi işbirliğinin şart olduğunu söyleyen Işık, şöyle konuştu: "YÖK Başkanı ile bugünkü ziyarette kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin kalıcı olması için YÖK ile bakanlığımız arasında bir daimi komite kurulmasına karar verdik. Komitenin en kısa zamanda kurularak çalışmalarına başlamasını hedefliyoruz." KÜSİ Eylem Planı'nda Ar-Ge projelerinde görev alan üniversite öğretim üyeleriyle ilgili önemli adımların yer aldığını söyleyen Işık, akademisyenlerin patentli ürünlerden gelir elde ederek tıpkı ABD'deki gibi herkesin kazandığı bir sistem oturtulacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN