Borcunu erken ödeyene faizde indirim geliyor

Borcunu erken ödeyene faizde indirim geliyor

Tüketici Kanunu'nun yönetmelikleri yayımlandı. Borcunu vadesinden önce ödeyene faiz iadesi getiren yönetmelik, tüketiciye 7 gün içinde alımdan cayma hakkı da tanıyor

  • Ekonomi
  • Çarşamba 15.01.2015
Tüketici Kanunu'nun detaylarını belirleyen yönetmelikler yayımlandı. Taksitli ve kapıdan satışlar ile devre tatil sistemlerini kapsayan yönetmelikler tüketiciye yeni koruma kalkanları getiriyor. Buna göre taksitli satışlarda tüketicinin borcunu erken ödemesi avantajlar yaratacak. Mal sahibi satıştan aldığı faiz ve komisyonda ödenen miktara göre indirim yapmak durumunda kalacak. Tüketici, sözleşme tarihinden malın teslimine kadar olan sürede vazgeçme hakkını da kullanabilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan Taksitle Satış Sözleşmeleri Hakkında Yönetmelik'e göre tüketicinin, 7 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve ceza ödemeden taksitle satış sözleşmesinden cayma hakkı var. Devre tatil ve uzun süreli tatil sözleşmelerini düzenleyen yönetmelik ise tüketiciye vazgeçme süresi olarak 14 gün tanıyor. Satıcı veya sağlayıcı, bu süre dolmadan tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını ya da onu borç altına sokan herhangi bir belge vermesini istemeyecek. Böyle bir bedel alınması durumunda, para tüketiciye iade edilecek.

EMRE BELÖZOĞLU KOMİSYON MASRAFINI İSTİYOR - TIKLAYIN

PİRAMİT YASAKLANDI

Bir diğer yönetmelik de binlerce mağdurun yaratıldığı kapıdan satışları düzenliyor. Buna göre, kapıdan ve doğrudan satışta piramit satış sistemi yasaklandı. Doğrudan satış şirketlerinin sisteme yeni satıcılar kazandırma modeli tarihe karışıyor. Kazanç zinciri sisteme yeni katılanlarla gelen komisyon, prim ve benzeri isimler altında nitelendirilen menfaatlerin dağıtılması üzerine kurulamayacak.

HER VATANDAŞIN BİLMESİ GEREKEN YENİ TÜKETİCİ HAKLARI - TIKLAYIN

Yeni yönetmelik doğrudan satış şirketlerinin hızlı zengin yaratma vaatlerine son veriyor. 3 ay sonra yürürlüğe girecek yönetmelik, sistemin verdiği rahatsızlığı ortadan kaldıracak.

BİZE ULAŞIN