Kadın girişimciler TEB'in desteği ile işlerini büyütüyor

Türk Ekonomi Bankası (TEB) kadın girişimcilere danışmanlık hizmetleri ile yol gösteriyor, müşteri ve yatırımcı buluşmalarıyla projelerini ekonomiye kazandırıyor

Kadın girişimciler TEB'in desteği ile işlerini büyütüyor
TEB, Girişim Bankacılığı ile kadın girişimcilerin de iş fikirlerini hayata geçirmesine destek oluyor. Girişim Bankacılığı kapsamında açtığı TEB Girişim Evi'nin desteklediği kadın girişimciler aldıkları danışmanlık hizmeti ile iş planlarını oluşturuyor, büyüme stratejilerini belirliyor; teminatsız kredi ile sermaye ihtiyacını gideriyor. TEB, aracı olduğu buluşmalar ile de kadın girişimcilerin, müşteri ve yatırımcı bulmalarına yardımcı oluyor. TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, "Toplumsal kalkınmanın önemli bir yolu da kadınlarımızın ekonomideki konumlarını güçlendirmekten geçiyor. Bu nedenle TEB Girişim Bankacılığı kapsamındaki desteklerimizi kadınlarımız için de seferber ettik. TEB Girişim Evi çatısı altında desteklediğimiz kadın girişimcilerimizin iş hayatında emin adımlarla ilerlediklerini görmekten mutluluk duyuyoruz" dedi.

KADINLARIN POTANSİYELİ ARTIYOR
Boz, KOSGEB liderliğinde gerçekleştirdikleri Türkiye'nin en kapsamlı girişimcilik endeksinde de kadın girişimcilerinin potansiyelinin arttığının ortaya konduğunu belirterek şunları söyledi: "Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'deki girişimcilerin de çoğu erkek. Ancak 2012'de 2.55 erkeğe karşılık 1 kadın erken dönem girişimcilik faaliyetinde bulunurken, 2013'te bu oranın 2.13'e 1 olduğunu görüyoruz. Yani daha fazla kadın, girişimci olmayı planlıyor. Kadın girişimci oranında artış var. Bu da bize, finansal ürün ve hizmetlere verimli kullanabildiklerinde, bilgiye ve uluslararası pazarlara erişim olanağı sunulduğunda, eğitim ve iş yönetimi konusunda geliştikçe kadın girişimcilerin sayısının ve başarılarının artacağına gösteriyor. Biz de bu doğrultuda desteklerimizi artırarak sürdüreceğiz" diye konuştu.

ÜCRETSİZ HİZMET DESTEĞİ
TEB, Girişim Evi'nde girişimcilere, eğitimden, müşteri ve yatırımcı buluşmalarına, network desteğinden, girişim yönetim danışmanlığına kadar pek çok katma değerli hizmeti ücretsiz sağlıyor. TEB, TİM ile birlikte açmaya başladığı TİM TEB Girişim Ev'leri ile de Anadolu'daki ihracata dönük yüksek katma değeri bulunan proje sahiplerine de ulaşmayı hedefliyor.

500 BİN TL'LİK TEMİNATSIZ KREDİ
TEB, Kredi Garanti Fonu (KGF) ile gerçekleştirdiği işbirliği sayesinde girişimcilere 500.000 TL'ye kadar teminatsız kredinin önünü açtı. Böylece TEB, KGF ile girişimcilere 500 bin TL'ye kadar teminatsız kredi imkanı sunan tek banka oldu. Yine hazır ofis hizmetleri veren eOfis firması işbirliğiyle TEB; Yeşilköy, Bakırköy, Gayrettepe, Maslak, Taksim, Ataşehir ve Kartal'da olmak üzere İstanbul'un 7 farklı bölgesinde açtığı TEB Girişim Evi noktalarının kapılarını da girişimcilere açıyor.

MUATEB İLE BAYİLİK SİSTEMİNE HAZIRLANIYOR
Elena Pallotta'nın İstanbul Yeniköy'de açtığı MUA Dondurmacı Butik Pastacı, Keiretsu Kadın Kolu (KAYAK) Başkanı olarak görev yapan Candan Karabağlı tarafından yatırım aldı. MUA, TEB Girişim Evi'nden aldığı destekle şimdi de bayilik sistemine geçmeye hazırlanıyor. Pallota, "TEB Girişim Evi'nden özellikle finansman, network ve tanıtım anlamında destek görüyoruz. KGF işbirliğiyle TEB tarafından franchise girişimcilere verilen teminatsız kredi imkanlarından yararlandık. Franchising sistemi başladığında ise TEB'den bayilerimize yatırım finansmanı ve doğrudan borçlandırma sistemi gibi konularda da yardım alacağız. TEB'in de desteğiyle, MUA ailesini büyütmek istiyoruz" diye konuştu.

MODASOR.COM'A TEB DESTEKLİ YATIRIM
Kadın teknogirişimci Deniz Ulus'un kurduğu ModaSor.com, 2014'te TEB Girişim Evi'nin desteğiyle yatırım alan girişimcilerinden biri oldu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Ulus, girişim ve büyüme stratejisinin oluşturulmasından, yatırımcı buluşmalarında kritik başarı faktörlerine kadar diğer birçok konuda da TEB Girişim Evi'nden danışmanlık hizmeti aldı. ModaSor.com, şu anda ayda 250 bin kullanıcıya ulaşıyor, 30 mağaza ve 3 bin 500 markayı tek noktada topluyor, her gün siteye 40 bin yeni ürünün ekleniyor.

AYDA 250 BİN TEKİL ZİYARETÇİYE ULAŞTI
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni bitiren ve yurtdışında akademik çalışmalar yürüten Eda Günay, sağlıklı ve kaliteli yaşam biçimini hayat tarzı edinenlere özel Uplifers adlı web sitesini kurdu. İki sene içinde, aylık 250 binden fazla tekil ziyaretçiye ulaşarak aylık 2 milyon sayfa gösterime eriştiklerini belirten Günay, TEB Girişim Evi'nden özellikle danışmanlık anlamında destek aldığını söyledi. Günay; "Projemiz istediğimiz seviyeye geldi ve büyütmek için finansman ihtiyacımız oldu. TEB Girişim Bankacılığı projemize güvenerek kredi sağladı" dedi.

PARTNERLERİMİZİ DE KADIN GİRİŞİMCİLERDEN SEÇİYORUZ
Bankacılık sektöründe uzun yıllar üst düzey yöneticilik yapan ardından tecrübe ve bilgi birikimlerini paylaşmak için adım atan Ayşegül Akşak, Özge Toraman ve Gülnur Değer'in kurduğu ActionCOACH, 50'den fazla ülkede bin 500'den fazla ofisle hizmet veriyor. ActionCOACH, Türkiye'de de işletmelerin büyümelerine, verimli çalışmalarına, farklılaşarak rekabet gücünün yükseltilmesine yardımcı oluyor. TEB Girişim Bankacılığı ile yaptığı işbirliği kapsamında ActionCOACH Türkiye, TEB Girişim Evi çatısı altındaki girişimcilere büyüme ve gelişmeleri konusunda yaptıkları işletme analizleriyle koçluk yapıyor. Akşak; "ActionCOACH olarak 2014-2015 büyüme sürecindeki finansal desteği de TEB'den aldık. 2015'te, Türkiye'deki tüm Teknopark'larda olmak amacıyla, TEB'in teknogirişimcilerine özel hazırladığımız programlar ve hizmetlerle işbirliğimizi sürdüreceğiz" diyor.

BİZE ULAŞIN