Paralel medyaya tokat gibi cevap

Paralel medyanın kamu bankalarını karalama kampanyası TBB ve BDDK'dan döndü. Resmi rakamlara göre, özel, yabancı ve katılım bankalarının batık kredi oranı kamudan fazla

Paralel medyaya tokat gibi cevap
Paralel medyanın kamu bankalarına çamur atma girişimi iki resmi kanaldan çürütüldü. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kasım ayı verileriyle bir araştırma yaptı. Birliğin çalışmasına göre, sektörde batık kredi oranı yüzde 3.1. Kamuda bu oran 3.2, özellerde 2.6, yabancılarda 4.7, katılımda ise 5.4. Özel, yabancı ve katılım bankaları aktiflerindeki batık kredileri varlık yönetim şirketlerine satabiliyor. Hesaplamalara göre, bu da batık kredi oranını 1 puan etkiliyor. Bu dikkate alındığında, özellerin batık kredi oranı 3.6, yabancıların 5.7, katılımlarınki ise 6.4'e çıkıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verileri ise kamu bankalarında batık kredi oranının daha da düşük olduğunu gösteriyor. Kurumun kasım verilerine göre, sektörün batık kredi oranı yüzde 3.01 iken, kamuda bu 2.79, özelde 2.78, yabancılarda 4.45, katılımda ise 4.96. Yani kamu bankaları batık kredilerini diğer özel bankalar gibi satamamalarına rağmen oran oldukça düşük. Kamu bankaları batık kredilerin yüzde 76'sına karşılık ayırmalarına rağmen kârda da birçok özel bankadan daha iyi durumda. Özel bankalarda ise batık krediler için yüzde 71 karşılık ayrılıyor.

BANK ASYA İÇİN TEHLİKELİ OYUN - TIKLAYIN

TBB'DEN YALANLAMA
Paralel medyanın haberlerinde yer verdiği "Türkiye Bankalar Birliği, kamu bankalarını takibe düşen kredileri konusunda uyarıda bulundu" şeklindeki ibareye de TBB'den yalanlama geldi. TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, Bankalar Birliği'nin böyle bir raporu olmadığını belirtirken, "Bizim böyle bir uyarıda bulunma yetki ve sorumluluğumuz da yok" açıklaması yaptı.

PARALEL'DEN CIA'YA RİCA: İADE ETME - TIKLAYIN

PARALEL YAPI'YI ELEŞTİRDİ VEKİLLİKTEN OLUYOR - TIKLAYIN

KATILIMI AŞAĞI ÇEKEN BANK ASYA
Katılım bankalarında batık kredi oranlarının yüksekliği de Paralel Yapı'nın finansörü Bank Asya'dan kaynaklanıyor. Albaraka Türk'te batık kredi oranı yüzde 2.1, Kuveyt Türk'te 2.3, Türkiye Finans'ta ise 2.2 seviyesinde. Son bir yılda batık kredileri yüzde 162 artan Bank Asya'da ise bu oran kasım ayı itibarıyla yüzde 19.4'e çıktı.
BİZE ULAŞIN