Merkez bağımsızsa ben de bağımsızım

Merkez bağımsızsa ben de bağımsızım

Merkez Bankası'na yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun? Merkez Bankası bağımsızsa, ben de bağımsızım. Gerekirse çağırıp konuşacağız" dedi

C
umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düşen petrol ve döviz fiyatlarına, azalan risklere rağmen yüksek faiz politikasına devam eden Merkez Bankası'na yüklendi. Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Genel Başkanı Erkan Güral ile konfederasyon üyelerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul eden Erdoğan, "Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun? Şimdi diyebilirler 'Merkez Bankası bağımsızdır.' Ben de bağımsızım" dedi.

GEREKİRSE ÇAĞIRIRIM
"Bu iş böyle yürümez" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Cumhurun sesi olarak bunu söylemek durumundayım. Gerekirse çağırıp konuşacağız. Bizim yatırıma ve istihdama ihtiyacımız var. Ekonomimiz ihracata dayalı bir ekonomidir. Maliyet hesaplarının gayet ucuz olması lazım ki, rekabetimizin de güçlü olmasını sağlayalım." Finans sektörünün riskinin yok denecek noktada olduğunu, reel sektörün riskinin ise daha fazla olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hal böyleyken bizim Merkez Bankamız hâlâ olduğu yerde. Düşürmüyor, yahu neyi bekliyorsun? Buyur, petrol fiyatları 110'dan 45 dolara kadar geldi. 2015-2016'da da bu civarda olacağı söyleniyor" dedi. Petrol konusunda bir sıkıntı olmadığını söyleyen Erdoğan, bunun halka dönüşünün sağlanması gerektiğini belirtti.

KAZANÇLARI MEVDUAT
Son zamanlarda en çok para kazandıran sektörün finans olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları vurguladı: "Devasa yatırımlar o kadar kazandırmıyor ama finans sektörü korkunç paralar kazanıyor. Kendi özsermayesi ile de diyemiyorum biliyor musunuz? Vatandaşın mevduatlarıyla paradan para kazanıyor. Bunun vatandaşa tekrar dönüşümü noktasında da kendi hesaplarını yapıyor. En az imkânı sağlamak suretiyle burada yatırımcımızın önünü açacağı yerde tam aksine tıkıyor. Geri dönüşüme baktığınızda insanımız çok haysiyetli. Aldığı borcu ödemede de yüzde 2.9 gibi sıkıntı var. Yani finans sektörünün riskleri de yok. Bunu gördüğü için yüksek faize de kimse ses çıkarmıyor. Dünyada herkes faiz indirirken, bizimki yerinde duruyor."

LOBİ DOLARI YÜKSELTTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri üzerine telaşa kapılan lobi anında harekete geçti. Merkez Bankası'nın 20 Ocak'taki toplantısı öncesinde dolar operasyonu başlatıldı. Dün sabah saatlerinde 2.30'la güne başlayan dolar/ TL, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından 2.34'ün üzerine çıkarıldı. Güne 87 bin 742 puandan başlayan Borsa İstanbul ise açıklamalardan sonra 400 puan düştü. Endeks günü yüzde 0.37'lik kayıpla 87 bin 416 puandan kapattı.

GÜÇLENEN TÜRKİYE'Yİ HAZMEDEMİYORLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların kesintisiz şekilde devam ettiğini, dev projelerin planlandığı gibi ilerlediğini belirterek, "Üçüncü Köprü'nün açılışını yıl sonu itibarıyla yapacağız. İzmit Köprüsü'nün açılışını da inşaallah bu yıl gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yıl da Avrasya Tüneli'nin açılışına hep birlikte şahit olacağız. Arka arkaya bunlar geliyor. Bütün bunlarla birlikte büyüyen ve güçlenen Türkiye'yi hazmedemeyenler de çoğalıyor. Güçlü bir Türkiye istemiyorlar" dedi. Turizm sektöründeki gelişmelere de değinen Erdoğan, son 12 yılda turist sayısının 13 milyondan, 40 milyona yükseldiğini anlattı. Erdoğan, turizm gelirlerinin 40 milyar doları geçtiğini söyledi.

12 YILDIR SAYISIZ SALDIRIYA MARUZ KALDIK
Türkiye ekonomisi üzerinde oynan oyunları da hatırlatan Erdoğan, "Uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla ekonomimizi zayıf göstermek ve bir algı oluşturmak için yürütülen gayretleri çok iyi biliyorsunuz. Gezi olayları sırasında 'tüketmeyin ekonomi dursun' çağrıları yapılmıştı. Faizleri yükseltmek, yatırımları baltalamak için 12 yıldır sayısız defa saldırılara maruz kaldık. O dönemden önce faiz yüzde 4.6'ya kadar düşmüştü. Sonra yükseldi. Ülkemizde faizin meddahlığını yapanlar çok. Yüksek faiz devam ederse yatırımlar asla istediğimiz seviyeye gelemeycek, girişimci doğmayacak" dedi.

İHRACATIMIZ REKORLARA DOYMUYOR
Erdoğan, ihracatın rekor üzerine rekor kırdığını belirterek, "Enflasyon yüzde 8.2'de kaldı. 2014'ün üçüncü çeyreğinde yüzde 1.7'yle pozitif büyüme kaydettik. Tabii, hedefimiz ortalama her yıl yüzde 5 büyümeydi. Ama uluslararası camiadaki gelişmeler etkiliyor. İnşaallah dördüncü çeyreğin gelmesiyle birlikte hiç olmazsa yüzde 3'ü yakalamamız bizim için başarı olacaktır" dedi. Erciyes'teki otellerin daha okullar tatil olmadan yüzde 85 doluluğa ulaştığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu Türkiye'nin refah düzeyinin yükseldiğini gösteriyor" diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNE YATIRIMLA DESTEK OLUN
Çözüm sürecine de değinen Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: "Türkiye'ye yönelik olumsuz beklentilere yönelik bir diğer bakış da sosyal barıştır, Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan gelişmelerdir. Biz bunun için çözüm sürecini başlattık. Çözüm süreciyle Türkiye'nin ciddi bir sıçrama yapacağına inanıyorum. Teşvik politikalarımız var. 6-7'nci bölgede arazi, vergi ve enerjiyle ilgili ciddi teşvikler veriyoruz. Hele buralardaki üretim stratejikse teşvikler daha da artıyor. Bu konulara girmenizde büyük fayda var. Genç girişimcilerimizin bu alanda adım atması büyük önem arz ediyor."

BİZE ULAŞIN