TÜSİAD fikirsel atalet içinde

10 bin üyesi bulunan TÜGİK Başkanı Erkan Güral, TÜSİAD'ın uzun süredir fikirsel atalet içinde olduğunu söyledi. Derneği otobanda sol şeridi kapatıp ağır ağır ilerleyen TIR'a benzeten Güral, "Fikirsel olarak eski Türkiye'de kaldılar" dedi

TÜSİAD fikirsel atalet içinde
Geçen hafta sonu 120 kişilik heyetle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'da kabul edilen Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) ve NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral'dan gündeme ilişkin önemli açıklamalar geldi. Son dönemde başarılı projelerle ön plana çıkan Güral, TÜSİAD'ın gündeme getirdiği 'muhataplık' tartışmasından çözüm süreci, faiz ve paralel devlet gündemine kadar birçok konuda ilk kez detaylı açıklamalarda bulundu. Başkanı olduğu TÜGİK'in Türkiye genelinde 10 bin üyesi olduğunu belirten Güral, Türkiye'nin geçen 12 yılda ulaştığı küresel ve ekonomik gücün artık TÜSİAD tarafından da içselleştirilmesi gerektiğine inandığını söyledi. Güral şunları vurguladı: "Sanayici bir ailenin ferdi olarak üretim yapan herkese büyük saygımız var. Ancak TÜSİAD uzun bir süredir fikirsel bir atalet içine düştü ve onların bu durumu artık Türk ekonomisinin gelişimini tıkar boyutlara ulaştı. Evet büyük olabilirler ama yeni Türkiye ekonomisi için sol şeritten ağır ağır giden bir TIR gibiler artık. Fikirsel olarak eski Türkiye'de kaldılar."

TÜSİAD PATRONU ŞOKTA - TIKLAYIN

TÜSİAD'IN YENİ BAŞKANI BAKIN KİM OLDU - TIKLAYIN

TÜRKİYE 5'TEN BÜYÜK

TÜSİAD'ın yeni Türkiye'yi ve genç iş dünyasını anlamakta zorlandığına da değinen Güral şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler'in (BM) yönetimine ilişkin söylediği bir söz vardı. 'Dünya 5'ten büyüktür' diye. TÜSİAD bilmelidir ki Türkiye de 5'ten büyüktür."

FAİZ ÜRETİME SUİKASTTIR
Yüksek faiz silahının Türkiye'nin üretimden gelen gücüne nasıl bir suikast olduğunu, sanayi çarklarının içinde dolaşan her işadamının iliklerine kadar hissettiğini belirten Güral, "Milli gelirimizdeki sanayi üretimi ve ihracattaki artışın, faizler, enflasyon ve işsizlik oranlarındaki azalmanın nasıl gerçekleştiğini, faiz lobisi ile mücadelenin ne anlama geldiğinin farkındayız. Artık, eski alışkanlıkların bu ülkede hüküm sürmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Cumhurbaşkanının verdiği bu büyük mücadelede, TÜGİK olarak başımızı, taşın altına koymaya hazırız" şeklinde konuştu.

ÇÖZÜME DESTEĞİMİZ SÜRECEK
Çözüm sürecine yönelik ilk STK desteği de 'Beyaz Mendil' projesi ile TUGİK'ten gelmişti. İl il dolaşan işadamları çözüm sürecine bizzat yerinde destek vermişti. Erkan Güral, çözüm sürecine desteklerinin eksiksiz devam edeceğini belirterek, "Cumhurbaşkanımız büyük riskler alarak kangren bir sorunu çözmeye çalışıyor. Dirayetiyle başarıya ulaşacağından hiç şüphem yok" dedi.

PARALEL BAĞRIMIZDA HANÇER
Erkan Güral, paralel yapı tartışmalarına nasıl baktığına da açıklık getirdi. Fotoğrafın artık çok net olduğunu söyleyen Güral, şöyle devam etti: "Bu yapı Türkiye'nin uzun süredir bağrına saplanmış bir hançerdir. Sayın Erdoğan'ı büyük bir kararlılık ve özveriyle sürdürdüğü bu mücadelede yalnız bırakmak, geleceğimiz adına büyük tehlike olur. Türkiye paralel yapı ile mücadelede bir daha bu şansı yakalayamayabilir. Biz bu hançerin çıkarılması için koşulsuz destek veriyoruz. Bu konuda cumhurbaşkanımızın söylemleri neyse o yönde hareket edeceğiz."
BİZE ULAŞIN