Asgari ücret 2015 zammı ne kadar oldu?

Asgari ücret ne kadar oldu? Bakan Faruk Çelik Asgari ücret 2015 yılı zam oranını açıkladı. İşte herkesin merak ettiği asgari ücret rakamları.

Asgari ücret 2015 zammı ne kadar oldu?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret tutarını Bakan Çelik açıkladı. Asgari ücrete toplamda yüzde 12 zam yapıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısının ardından asgari ücret belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, komisyon toplantısının ardından milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücret tutarını açıkladı. Asgari ücret 2015'in ilk 6 ayı için net 949 TL, ikinci 6 için ise 1000 TL olarak belirlendi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil etti.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 12 ZAM

Asgari ücret, yapılan toplatının ardından Bakan Faruk Çelik tarafından açıklandı. Faruk Çelik açıklamasında, "16 yaş ayrımı kaldırılmış. Herkese tek bir fiyat verilmiştir. Eşini kaybetmiş asgari ücretliden vergi alınmayacak. Bütün bu gelişmeler ışığında bekar bir işçi için 2015 ilk yarısı için yarısı için brüt 1202 TL'ye yükseltilmiştir. İlk 6 ay 949 TL net. İkinci altı ay brüt 1274 TL net aylık ise 1000 TL olmuştur." dedi.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 4. TOPLANTIDA BELİRLEDİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayı içerisinde önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ardından TİSK ve son olarak ise Türk-İş ile toplantılar yapmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 30 Aralık'ta 4. ve son toplantısını yaptı. Bakanlık'ta gerçekleştirilen bu toplantıda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil etti

TÜİK BİN 424 LİRA DEMİŞTİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı sona erdi. Toplantıda, komisyonun verdiği görev gereği hesap yapan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bir işçinin geçimi için gereken tutarı net bin 424 lira 70 kuruş olarak açıkladı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişi katıldı.

İşçi tarafını Türk-İş'in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) temsil ettiği komisyona, Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın başkanlık yaptı.

Kalkınma Bakanlığı temsilcisinin sunumunun ardından, komisyonun verdiği görev gereği hesap yapan TÜİK temsilcisi, varılan sonuçları açıkladı. Temsilci, ağır işlerde çalışan bir işçinin geçimi için gereken asgari tutarı net bin 424 lira 70 kuruş olarak bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 30 Aralık'ta toplanma kararı alan komisyonun, bu toplantıda yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemesi bekleniyor.

-"Talebimiz insan onuruna yakışan bir ücreti geçerli kılmak"


Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümet yetkililerinin ekonominin iyi olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, söz konusu bu iyi tablodan asgari ücretliye düşen refah payının verilmesi gerektiğini söyledi.

Asgari ücretin en düşük devlet memurunun ücreti seviyesine yükseltilmesi yönünde taleplerinin olduğunu ama komisyonun diğer üyelerinin buna sıcak bakmadığını ifade eden Irgat, "Bizim talebimiz insan onuruna yakışan bir ücreti geçerli kılmak. Alım gücünün iyice düştüğü, kriz senaryolarının dillendirildiği bu ortamda, dar gelirliye bir simit parası kadar artışın yapılmasını kabul etmemiz mümkün değil. Bundan dolayı da TÜİK'in hesapladığı rakam müzakerelerin temelini oluşturmalıdır" dedi.

-Mevcut asgari ücret 891 lira


İşçi ve işveren temsilcilerinin 2013'ün aralık ayındaki çetin pazarlığının ardından, 2014'te asgari ücretin ilk 6 ayda yüzde 5, ikinci 6 ayda ise yüzde 6 arttırılması kararlaştırılmıştı.

Halen bir işçi için brüt bin 134 lira, net 891 lira 3 kuruş olarak uygulanan asgari ücret, kapıcılar için brüt bin 134 lira, net 963 lira 90 kuruş düzeyinde.

Asgari ücretten normal çalışanlar için 242 lira 97 kuruş, kapıcılar için ise 170 lira 10 kuruş kesinti yapılırken, asgari ücretin işverene toplam maliyeti bin 332 lira 45 kuruşu buluyor.

Hükümet, 2015 yılı programında, asgari ücrette bu yılın ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 3'er artış planlandığına yer vermişti.
BİZE ULAŞIN