Çeyrek altın fiyatı 3 günde 9 TL arttı! İşte altın fiyatları hakkında detaylar

Altın fiyatları artmaya devam ediyor. Çeyrek altın fiyatı 3 günde 9 tl artış gösterdi, cumhuriyet altını fiyatı ise 642 TL'ye kadar geldi. İşte altın fiyatları, döviz kuru ve Borsa İstanbul'dan ilk rakamlar..

Çeyrek altın fiyatı 3 günde 9 TL arttı! İşte altın fiyatları hakkında detaylar
ALTIN FİYATLARI

İstanbul Kapalıçarşı'da alınıp satılan altın türlerinin, önceki kapanış ve bugün açılış fiyatları (TL) şöyle:DÖVİZ KURUDÜŞMESİ BEKLENEN DOLAR YÜKSELİŞTE


Dolar fiyatında hızlı yükseliş piyasaları hareketlendirdi. Merkez Bankası'nın yarınki toplantısı öncesinde dolar 2,34'ün üzerine çıkarak son 2 haftanın zirvesine yükseldi.

ABD'deki resmi tatil nedeniyle piyasalarda hacimlerin azalması beklenirken kur ve faiz Merkez Bankası'nın yarın sonuçlarını açıklayacağı Para Politikası Kurulu (PPK) kararına odaklandı.


Piyasalar bu habere kilitlendi!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugün yapacağı kritik toplantıda faiz indirimine gidip gitmeyeceği yakından izleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta Merkez Bankası'nın faiz indirmesi konusunda "Daha ne bekliyorsun?" eleştirisinin ardından gözler bugün yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi.

BEKLENTİLER ARTTI

Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizlerde indirime gideceği beklentisi, indirime gitmeyebileceği beklentisine göre daha yüksek bir ihtimal olarak görülüyor. Bankacılar, Erdoğan'ın açıklamalarının bugün sonuçları açıklanacak Merkez Bankası toplantısında politika faizinde indirim yapılabileceğine ilişkin beklentileri artırdığını belirtiyor.

Öte yandan bankacılar, hükümetin 25 baz puanlık bir indirime sıcak bakmayacağını taleplerinin yüksek miktarlı indirim olduğunu da söylüyor.

"MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZSA BEN DE BAĞIMSIZIM"

Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyada herkes faizleri indirirken, Merkez Bankası'nın hâlâ aynı noktada durarak faizleri indirmediğini belirterek gerekirse "cumhurun sesi" olarak çağırıp kendileriyle bu konuyu konuşacaklarını söyledi.

"Ey Merkez Bankası daha neyi bekliyorsun?" diyen Erdoğan, "Şimdi diyebilirler ha, Merkez Bankası bağımsızdır, ben de bağımsızım. Cumhurun sesi olarak bunu yapmak durumundayım. Söylemek durumundayım ve gerekirse çağırıp kendileriyle de bunu oturup konuşacağız. Bu iş böyle yürümez" dedi.

Öte yandan hafta sonu gazetelerde yer alan habere göre Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Erdoğan'ın faiz konusundaki açıklamalarına katıldığını belirterek, Merkez Bankası'nın acilen faizleri indirmesi gerektiğini aksi bir tutumda ise "hakemin" değişebileceğini söyledi.

Bugün faiz kararını açıklayacak olan Merkez Bankası'nın politika faizi yüzde 8.25 seviyesinde bulunuyor.
BİZE ULAŞIN