İhracatçı eksen kaydıracak

Euro/dolar paritesinin 1.15'e inmesi ihracatta hesapları değiştirdi. Paritenin bu seviyede kalması durumunda kaybın 12 milyar $ olacağını öngören ihracatçı B planını hazırladı. Dolarla satış yapılan ülkeler öne çıkacak

İhracatçı eksen kaydıracak
Uluslararası piyasalarda tedavüle çıktığı ilk günkü seviyenin altına düşen euro, Türk ihracatçısına rota değiştirtti. Dolar karşısında 1.15'e kadar gerileyen euro, içerde de 20 kuruş düştü. Eurodaki her bir kuruşluk düşüşün ihracatı 600 milyon dolar azaltması üzerine harekete geçen patronlar B planını devreye aldı. Dolarla satış yapılan ülkelere yönelen ihracatçılar, Malezya, Endonezya, Vietnam, Pakistan'ın yanı sıra Ortadoğu, Afrika ve ABD'ye odaklandı.

1923'TEN GÜNÜMÜZE İHRACAT - İTHALAT RAKAMLARI - TIKLAYIN

TÜRKİYE ÖNE ÇIKIYOR

Paritenin 1.15 seviyesine gerilemesiyle ihracat 12 milyar dolarlık bir kayıpla karşı karşıya. Hesaplamalara göre parite 1 seviyesine inerse bu rakam 20 milyar dolara çıkacak. Türkiye'nin Avrupa'ya ihracatında adetsel bazda azalma beklenmiyor. Ancak dolar üzerinden açıklanan rakam düşük çıkacak. Türkiye'nin önde gelen ihracatçı sektörleri, bugünlerde dolarla satış yaptıkları ülkelerdeki etkinliğini artırmaya çalışıyor. Fuarlardan ticari heyet ziyaretlerine kadar birçok koldan harekete geçen ihracatçılar, 2015 hedeflerini tutturmaya odaklandı. Firmaların bir umudu da Uzakdoğu'dan dolarla ithalat yapan Avrupa ülkelerinin, euro ile alım yaptıkları Türkiye'ye yönelmesi oldu. Avrupalılar'ın özellikle tekstil ve makine gibi sektörlerdeki alımlarını artırması bekleniyor.

FİİLİ KAYIP DAHA YÜKSEK OLABİLİR
Türkiye, 2014'te AB ülkelerine 67.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçen yıl 1.33 olan ortalama pariteye göre bu yaklaşık 51 milyar euroya karşılık geliyor. Eğer parite 1.2 olsaydı AB'ye yapılan ihracatın karşılığı 61 milyar dolar olacaktı. 6.5 milyar dolarlık bir ihracat kaybıyla karşı karşıya kalacaktık. Eğer parite 1.1 düzeylerinde olsaydı ihracatın dolar karşılığı 56 milyar, kayıp ise istatistiksel olarak yaklaşık 12 milyar dolar olacaktı. Eğer bu yıl parite 1'e kadar düşerse kaybımız da 20 milyar dolara yaklaşır. Diğer taraftan böylesi zorlayıcı bir parite ile karşılaşılması durumunda, fiyat tutturmakta da zorlanırız. Fiili ihracat kaybımız da yüksek olabilir.

Rıdvan Mertöz (İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı)

Uzak pazarları inceliyoruz

Sektörümüz ihracatının yüzde 55'ini Avrupa'ya yapıyor. Geçmiş dönemde euronun dolara karşı daha güvenli olduğunu düşünüyorduk. Ancak euro, daha istikrarsız çıktı. Hammaddeyi dolarla alıp, euroyla ihracat yapan üreticinin maliyeti şişti. Şu an arayış içindeyiz. 2015'te 7.5 milyar dolarlık ihracat hedefi koymuştuk. Bunu revize etmedik. Avrupa'dan vazgeçmeyeceğiz ancak Şili, Brezilya, Endonezya gibi pazarlar için çalışmalar yürütüyoruz.

Adnan Dalgakıran (Makina ve Aksamları İhr. Birliği Yön.Kurulu Başkanı)

Fuarlara katılacağız
Geçen yılı 15 milyar dolarlık ihracatla kapattık. Bu yıl ise pariteden dolayı yüzde 10'luk bir azalma bekliyoruz. İhracatımızın büyük çoğunluğunu Avrupa'ya yapıyoruz. Ancak sektör olarak Endonezya, Vietnam, Malezya, ABD ve Pakistan gibi dolarla ihracat yapılan ülkelere odaklanacağız. Buralardaki fuarlara katılacağız. Dolar kuru nedeniyle rekabet edemediğimiz bu ülkelerde daha çok şirketle iletişime geçeceğiz.


Hikmet Tanrıverdi (İstanbul Hazırgiyim ve Konf. İhr. Birliği Başkanı)

Euroyu bırakmayız
İhracat euro/ dolar paritesi nedeniyle kaydi olarak düşecek. Hazır giyim ihracatının yüzde 75'i euroyla yapılıyor. 2014'ü 19 milyar dolarla kapattık. 1.15'lik pariteye göre ihracattaki düşüş 1 milyar 150 milyon dolar civarında. Bunun 1'e inmesi durumunda ise kayıp 2.5 milyar dolara çıkacak. Kaybımızı telafi etmek için ABD, Afrika ile Ortadoğu ülkelerine yükleneceğiz. Euroyu da bırakmayacağız.

Orhan Sabuncu (Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhr. Birliği Başkanı)

Otomotivden ilginç öneri
İhracatımızın yüzde 72'sini Avrupa'ya yapıyoruz ve euro düşüyor diye bunu değiştiremeyiz. Yapılacak tek şey ihracat rakamlarının hem euro hem de dolar olarak açıklanması. Otomotiv sektörü geçen yıl 22 milyar 270 milyon dolarlık ihracat yaptı. Biz paritenin 1.23 seviyesinde olacağını hesaplayarak kaybımızı 1.3 milyar dolar seviyesinde planlamıştık. Paritenin 1'e düşmesiyle rakamı revize edeceğiz.

Ali Kahyaoğlu (İstanbul Maden İhr. Birliği Başkanı)

Avrupa rakibimiz oldu
Eurodaki düşüşün etkisiyle İspanya, İtalya ve Yunanistan, ihracatta rakibimiz haline geldi. En büyük pazarlarımız olan ve dolarla ihracat yaptığımız Çin, Hindistan gibi ülkelere daha rekabetçi bir fiyat veren Avrupa ülkeleri en büyük zararımız oldu. Uzakdoğu ülkelerine dolarla ihracat yapıyoruz. Orada bir kaybımız yok. 2015 hedefimiz 6 milyar doları yakalamaktı. Ancak revize için bir-iki ay beklememiz gerekiyor.

Murat Akyüz (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mam. İhr. Birliği Başkanı)

Hasarımız az olacak
Sektör olarak son 10 yıldır Avrupa'nın satışlar içindeki ağırlığını azaltmak için çalışmalar yaptık. Çünkü AB'de yaşanan her sıkıntı euroya yansıyor bu da bizi zora sokuyordu. Şu anda ihracatımızın yüzde 35'ini Avrupa'ya yapıyoruz. ABD, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerine dolarla ihracat yaptığımız için paritenin bugünkü seviyesinden daha az zarar göreceğiz. Bu pazarlardaki varlığımızı artırmayı planlıyoruz.

Timur Bayındır (Turistik Otelciler, İşl. ve Yatırımcılar Birliği Başkanı)

Yurtdışı turlar artar
Euronun dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle Türkiye'ye gelen turist sayısında düşüş beklemiyoruz. Sonuçta paritedeki düşüş global bir hareket. Türkiye ekonomik istikrarı sayesinde bu durumu daha hafif atlatacak. Euroda yaşanan düşüş, yurtdışı turlara da büyük katkı sağlayacak. Ocakta yurtdışı turlarda geçen yıla göre ortalama yüzde 15 artış var. Düşüş devam ederse bu oran daha da yükselir.
BİZE ULAŞIN