3. Havalimanının açılacağı tarih belli oldu

Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ardından İstanbul'da yapılan ve inşaatı devam eden 3. havalimanının 29 Ekim 2017 tarihinde açılması planlanıyor.

3. Havalimanının açılacağı tarih belli oldu
İstanbul'un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı ve Avrupa yakasındaki Atatürk Havalimanı ardından yine Avrupa'da 3. havalimanının inşaatına başlanmıştı.

Üçüncü havalimanının işletmecisi İGA'nın Yönetim Kurulu Üyesi ve konsorsiyum üyelerinden Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 750 milyon euro köprü kredisi aldıklarını açıkladı.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMI

3. havalimanı ihalesini kazanan Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) KDV dahil 26 milyar euro bedelle Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçiriyor.

Üçüncü havalimanının 25 yıllık işletme hakkını kazanan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'nin Unifree DutyFree (ATÜ) ile yaptığı anlaşmanın imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdemir, "750 milyon euro köprü kredisi aldık. Mayıs ayında esas büyük anlaşmayı yedi banka ile yapacağız. Rakam 4.5 milyar euro olacak. 1 milyar euro da özsermaye kullanacağız" dedi.

29 EKİM 2017'DE AÇILMASI PLANLANIYOR

3. havalimanı ne zaman açılacak?

Özdemir, 29 Ekim 2017 tarihinde açılması planlanan havalimanının ilk aşamada yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını söyledi.

"Kot farkı" tartışmaları ile ilgili soruları da yanıtmayan Nihat Özdemir, "Bu durum zaten ihale öncesindeki maddelerde belirtilmişti. Havalimanının ilk etabı olan 90 milyon yolcu/yıl kapasiteyi bitirmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN