Bernanke bile eleştirildi

Bankacılar da Merkez'e karşı. Hüseyin Aydın, "Büyüme çıksa, faiz düşse daha çok kazanırız" dedi. Ümit Leblebici, Bernanke'nin bile eleştirildiğini belirtirken, Adnan Bali "Daha proaktif davranabilir" mesajı verdi

Bernanke bile eleştirildi
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi ekonomi ve bankacılık sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek üzere ekonomi gazetecileriyle bir araya geldi. Toplantıya Merkez Bankası'nın yarım puanlık faiz indirimi ve büyüme konusu damga vurdu. TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin'in sunumunda büyüme vurgusu öne çıkarken, Türkiye'nin önde gelen bankaların genel müdürlerinin Merkez Bankası'nın yaptığı faiz indirimini yeterli bulmaması dikkatlerden kaçmadı. Bankacılar, bir süredir bazı çevrelerin "Merkez Bankası eleştirilemez, bağımsızlığına gölge düşüyor" tabusunu da "Ben Bernanke bile eleştirildi" değerlendirmesiyle yanıtladı.

FAİZ DÜŞSE KAZANIRIZ

TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Merkez Bankası'nın faiz indirimleri konusunda elinin güçlü olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Biz faizlerin aşağı yönlü olduğu, büyümenin yukarı yönlü olduğu dönemlerde daha çok para kazanıyoruz. Hiçbir zaman daha pahalı kredi satmak istemiyoruz. Biz ticari müesseseleriz, para kazanmak için varız. Bize sermaye tevdi edenler için biz o sermayeyi belli bir oranda nemalandırmak istiyoruz. Düşük faiz ortamı bizim istediğimiz beklediğimiz bir ortamdır. Makro göstergelerin de bunun için uygun olduğunu düşünüyoruz." Hüseyin Aydın, Merkez Bankası'nın politikaları konusunda herkesin görüşünü beyan edebileceğini belirterek, "Bu ülkede, bu ekonominin içinde yaşıyoruz. Herkes görüşünü beyan edecektir. Biz de beyan edeceğiz" şeklinde konuştu. Aydın, 50 baz puanlık indirimin banka faizlerine 90 günlük bir süre sonunda yansıyacağını söyledi.

BAĞIMSIZLIK SORUNU YOK

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici Türkiye'de Merkez Bankası'nın bağımsızlığının tehdit altında olduğunu düşünmediğini belirterek, "Neden düşünmüyorum? Dünyanın her yerinde bir tek banka konuşulur o da merkez bankaları. ABD'yi ele alalım, geçmiş dönemde Ben Bernanke hakkında konuşulanları hatırlayalım" dedi.

PROAKTİF DAVRANMALI
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de şu değerlendirmeyi yaptı: "Gıda ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle enflasyon da aşağı yönlü trend başladı. Bu, faiz indirimine gitmek için bir alan açtı. Büyümenin sınırlı olduğu ortamda indirime gidilebilecek bu alanın kullanımında biraz daha cesur olmak gerekebilir. Yani faiz artırımında nasıl proaktif olunuyorsa, indirimde de böyle kararlı olunmalı."

HAYATINDA HİÇ TİCARET YAPMAMIŞ DENETÇİYE HESAP VERMEK İSTEMİYORUZ
TBB Başkanı Hüseyin Aydın, son dönemde sorunlu kredilerin yapılandırılması konusuyla ilgili olarak gündeme gelen zimmet suçu ile ilgili, "Biz bankacılar 'zimmet suçu kalksın' demiyoruz. Zimmet kalsın ama bunun kredi ile olan bağı yeniden tanımlansın. Kredinin yapılandırılması ile ilgili daha önce otoritelere sunduğumuz maddenin bankacılık kanununa eklenmesini istiyoruz" dedi. Toplumun ve siyasilerin sorunlu kredilerde yapılandırmayı istediğini hatırlatan Aydın, "Suriye ile iş yapan bir müşterinizin sıkıntıya düştüğünü ve 36 aylık kredisini yapılandırarak 48 ay vadeye çıkarmak istediğini düşünün. Bu tarz yapılandırmaları zimmet suçu olarak değerlendiren mahkeme kararları var. Hayatında hiç ticaret yapmamış bir banka denetçisine yapılandırmayla ilgili kararımızın hesabını vermek istemiyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN