Süper Mario'dan hayat öpücüğü

ECB Başkanı Draghi, aylık 60 milyar dolarlık varlık alım programını açıkladı. 1.1 trilyon euro para saçacak Draghi'nin açıklamalarının ardından Avrupa'da faizler tarihi düşük seviyelere gerilerken Türkiye'de yüzde 7'nin altını gördü

Süper Mario'dan hayat öpücüğü
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, merakla beklenen kararı dün Frankfurt'ta açıkladı. ECB, Eylül 2016'ya kadar ayda 60 milyar euroluk varlık alımı yaparak Avrupa'yı durgunluktan çıkaracak. Nisanda ABD Merkez Bankası Fed'in tahvil alım programını bitirmesiyle piyasalara yeniden hayat öpücüğü verecek Draghi startı mart ayında verecek. Toplam parasal genişleme miktarı ise 1.1 trilyon euro. Ekonomiyi canlandırmak ve Euro Bölgesi'ni desteklemek için atılan bu adıma tüm merkez bankaları tepki verirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı izlemekle yetiniyor. Başçı faiz indiriminde gecikirken, 2015'in ilk 21 gününde 7 merkez bankası faiz indirdi. 2014 genelinde ise bazıları birden fazla olmak üzere 64 kez faiz indirim kararı aldı.

FAİZ % 7'NİN ALTINDA

Draghi'nin açıklamaları piyasada da ses getirdi. Draghi, 15.37'deki basın toplantısından üç dakika sonra euro-dolar paritesi yüzde 1 düşerek, 1.1421 seviyesine geldi. İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerin 10 yıllık tahvil faizleri tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Almanya'nın 2 yıllık tahvillerindeki faiz de ilk defa eksiye düştü. Türkiye'nin de 5 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 7'nin altına indi. Altın, bir saatte 20 dolardan fazla artarak 1.303 doları aştı. Draghi, bu alımların önceki programların tamamlayıcısı olacağını ve varlık alımlarının ülke merkez bankalarının ECB sermayesindeki payı baz alınarak yapılacağını da belirtti.

RİSK PAYLAŞIMI % 20

ECB ayrıca bankalara sağladığı uzun vadeli kredilerin maliyetini de düşürdü. Draghi, varlık alım programının yüzde 20'sinin risk paylaşımına dayalı olacağını da söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Avrupa'nın kendi sorunlarını çözmeye yönelik çabası ile ekonomiyi durgunluktan kurtarma çabalarının başarılı olması ve reformların da pekişmesinin Türkiye için son derece olumlu olacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN