Görme engelliye de kolay taksi

Görme engelliye de kolay taksi

BiTaksi, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak özel bir yazılım geliştirdi. Yeni uygulamayla görme engelli yolcular, şoför, araç plakası, konum bilgileri ya da yol güzergâhını sesli olarak duyabiliyor

  • Ekonomi
  • Cuma 24.01.2015
Taksicilerle yolcuları akıllı telefon uygulamasında buluşturan BiTaksi, geçen ay geliştirdiği işitme engelliler güncelleştirmesine ek olarak görme engelliler için de bir yazılımı hizmete sundu. Hayata geçen yeni güncellemede, görme engeli bulunan yolcuların, uygulamayı sesli yönlendirme sistemiyle kullanmaları sağlanıyor. Bu özellik sayesinde görme engelli yolcular, yolculuk yapacağı taksi şoförlerinin bilgilerini, araç plakasını, konum bilgileri ya da yol güzergâhları gibi detayları sesli olarak duyabiliyor. Sesli yönlendirmeyi aktifleştirip uygulamayı kullanan yolcunun görme engelli olduğu sistem tarafından algılanıyor. Şoförler, bu yolcunun çağrısını üç nokta ikonu ile ayrıştırabiliyor.

DİĞER İLLERE YAYILACAK

Mart 2013'te devreye giren BiTaksi uygulaması kısa zamanda hızlı bir büyüme kaydetti. Uygulamayı bugüne kadar 1 milyon kişinin indirdiğini belirten BiTaksi'nin CEO'su Nazım Salur, şirketin mevcut durumu ve geleceğine ilişkin ise şu bilgileri verdi: "Geliştirdiğimiz sistemde cep telefonlarına uygulamayı indiren yolcular, tek bir tuşa basarak taksi çağırabiliyor. Ödemesini nakit ya da kredi kartıyla yapabiliyor. İstanbul'da 10 bin, Ankara'da bin taksi sürücüsü sisteme kaydedildi. Bunların 7 bini aktif çalışıyor. Hedefimizde uygulamayı birçok ile de taşımak var."
BİZE ULAŞIN