Seyirci kalmaya devam

Faiz indiriminde geç kalan Merkez, gelişmeleri geriden takip etmeyi sürdürüyor. ECB'nin kararının ardından ihracat reeskont kredilerinin kapsamı genişletildi. Euro cinsi hesaplardan da komisyon alınacak

Seyirci kalmaya devam
2014'te Türkiye'ye kendi liginde en yüksek üçüncü faizi ödeten ve 6 ay sonra ilk faiz indirimini yarım puanda tutarak bankacıların da tepkisini çeken Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) önceki gün açıkladığı 1.1 trilyon euroluk parasal genişleme paketinin ardından harekete geçti. Faiz indiriminde küresel süreci kaçıran Merkez Bankası, proaktif olmadığını kanıtlarcasına ECB'nin kararları sonrası dün iki hamle yaptı. Reeskont kredilerinin kapsamını genişleten Merkez, ayrıca banka ve finansman şirketlerinin TCMB'de tutulan euro cinsi hesap tutarları üzerinden yıllık binde 2 komisyon alınacağını açıkladı.

KAPSAM GENİŞLEDİ

Merkez Bankası, ihracatın yanı sıra döviz kazandırıcı hizmetlerden turizm, sağlık hizmetleri, müşavirlik, yazılım ve mühendislik hizmetleri, taşımacılık hizmetleri ile bakım ve onarım hizmetlerini de reeskont kredisi kapsamına aldı. Reeskont kredisi limiti 15 milyar dolardan 17 milyar dolara çıkarılırken, bu tutarın 15 milyar dolarlık bölümü Türk Eximbank'a, 2 milyar dolarlık bölümü ise ticari bankalara tahsis edildi. İhracat reeskont kredilerinin Merkez Bankası rezervelerine 15 milyar dolar katkı yapması bekleniyor. Merkez Bankası dün ayrıca, banka ve finansman şirketlerinin TCMB'de tutulan euro cinsi hesap tutarları üzerinden yıllık binde 2 komisyon alınacağını açıkladı. Kararın gerekçesinin, ECB'nin negatif faiz uygulamasının uzun bir süre daha devam edeceğine yönelik beklentiler olduğu belirtildi. Bu uygulama ile bankaların euro cinsi mevduat faizlerini aşağı çekmesi bekleniyor.

DAVOS'TA GÜNAH ÇIKARDI

Altı ay sonra ilk faiz indirimini, yarım puanda tutan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Davos'ta adeta günah çıkardı. Başçı, enflasyon ve reel faizin düşmeye devam etmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu olduğunu belirterek, "TL faizlerinin gelecekte izleyeceği muhtemel seyirle ilgili detayları haftaya açıklayacağım" dedi.

EURO YERLE BİR OLDU
ECB'nin açıkladığı tahvil alım programı euroyu yerle bir etti. Euro/dolar paritesi 1.1115 ile Eylül 2003'ten bu yanaki en düşük seviyeye geriledi. Euro içeride de 2.63 TL'nin altına inerek 1.5 yılın dibine düştü. Euro, son bir ayda dolar ve TL karşısında yüzde 11 değer kaybetti. Gelişmekte olan ülkelere para girişini artması ile gün içinde 2.33 TL'nin altını gören dolar, parite etkisiyle tekrar 2.35 TL'nin üstüne çıktı.

FAİZ YÜZDE 7'NİN ALTINDA
ECB'nin kararının ardından, gelişmekte olan ülkelere para girişinin hızlanması tahvil- bono piyasasına da yansıdı. 16 Kasım 2016 vadeli gösterge 2 yıllık tahvilin faizi yüzde 6.98 ile Haziran 2013'ten bu yana ilk kez yüzde 7'nin altına indi. Türkiye'nin 10 yıllık tahvillerinin faizi de yüzde 6.85 ile 1.5 yılın dibine geriledi. Borsa İstanbul'da da endeks gün içerisinde 91 bin 500 puanı geçerek 20 ayın zirvesine çıktı.


BİZE ULAŞIN