Erken emeklilik gelir mi? İntibak zammı kimleri kapsayacak?

Erken emeklilik için binlerce insan beklerken 2000 ve sonraki yıllarda emekli olanlar için yapılacak intibak zammı kimleri kapsayacak hepsi haberimizin detayında.

Erken emeklilik gelir mi? İntibak zammı kimleri kapsayacak?
2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, daha sonra emekli olanları da umutlandırmıştı. İşçi, memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) de intibak zammının 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yapılması için Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde dava açmıştı.Takvim'in haberine göre, davanın son duruşmasında, emekliler aleyhine olan bilirkişi raporu iptal edilmişti. Yeni bilirkişi raporunun hazırlanmasına karar veren mahkeme, davayı 2 Şubat tarihine ertelemişti.

2000 YILINDAN SONRA EMEKLİ OLANLAR DİKKAT - TIKLAYIN

GÖZLER BİLİRKİŞİDE

Bilirkişi raporunda bir gecikme olmazsa, davada kararın 2 Şubat günü açıklanması bekleniyor. Mahkeme olumlu bir karar verirse, milyonlarca emekliye intibak zammı yolu açılmış olacak. Emekliler, kararın olumlu çıkacağından umutlu. Eski emeklilere yapılan intibak zammının eşitsizliğe neden olduğunu savunan emekliler, "2000'den önce emekli olanların maaşı intibak zammıyla bizimkini geçti. Aynı şartlarda emekli olan herkes eşit maaş almalı. Bu nedenle bizlere de intibak zammı yapılması şart" diye konuşuyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) son dönemde erken emeklilik konularında çıkan haberler hakkında açıklama yapıldı. SGK'dan yapılan açıklamada, son dönemde bazı basın ve yayın organlarında çıkan "10 yıl hizmetini dolduran 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar emekli olabilecek", "50 yaşını doldurana emeklilik", "50 yaşı doldurup ayrılan memurlara maaş" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

SSK Yani 4/A Kapsamı Çalışanları İçin "Ne Zaman Emekli Olabilirim?": SSK çalışanları için "ne zaman emekli olabilirim?" sorusunun yanıtını aramaya başlayabilmek için öncelikle hizmete ne zaman başladığınız önem arz ediyor. Yanıtı aramaya devam ederken, şimdi ise karşımıza hizmete başladığınız yılın hangi tarihler kapsamında yer aldığı merak ediliyor. ."Ne zaman emekli olurum?" sorusunu merak ediyorsanız, linklerden faydalanarak uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

08.09.1999 Tarihinden Önce Hizmete Başlayanlar İçin "Ne Zaman Emekli Olurum?": "Ne zaman emekli olurum?" sorusunu soran ve bu tarihler arasında hizmete başlayan vatandaşlarımız için son durumları bu başlık altında inceleyeceğiz. "Ne zaman emekli olurum?" sorusunu soran vatandaşlarımız için iki adet duruma bakılıyor. Bunlardan ilki, yaş ve prim gün sayısıdır. Bu tarihler arasında hizmete başlayan vatandaşlarımız, 3600 gün ile yaş haddinden, 4500 gün ile de normal olarak "Ne zaman emekli olurum? " sorusunun cevabına yaklaşırlar. En az 15 yıllık sigorta ile erken emeklilik kapsamından da yaş haddi ile emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) faydalanabilir. Ayrıca kadınların 40-56, erkekler için 44-58 yaş aralığına sahip olmak gerekmektedir. ."Ne zaman emekli olurum?" sorusunu merak ediyorsanız, linklerden faydalanarak uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

08.09.1999-30.04.2008 Tarihinde Hizmete Başlayanlar İçin "Ne Zaman Emekli Olurum?": 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişi yapılan vatandaşlarımızdan kadınlar için 58, erkekler için de 60 yaşı doldurmak gereklidir. Bu yaş şartını yerine getirip, 4500 güne de sahip olan vatandaşlarımız yaş haddinden ötürü erkek emeklilik hakkına sahip olurlar. Normal emeklilik için ise "Ne zaman emekli olurum?" sorusunun cevabı için emeklilikte yaşa takılanların (EYT) yaş şartlarını yerine getirmesiyle beraber "7000 prim gününüzü doldurduğunuz tarihte" diye verilir ."Ne zaman emekli olurum?" sorusunu merak ediyorsanız, linklerden faydalanarak uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz
BİZE ULAŞIN