Euro sallandı ama yıkılmadı

Euro sallandı ama yıkılmadı

Syriza'nın seçim zaferiyle sarsılan euro, depremi çabuk atlattı. Açılışta 1.1098 ile 11 yılın en düşük seviyesine inen euro, Komşu ile Troika'nın orta yolu bulacağı beklentisiyle 1.12'yi geçti

  • Ekonomi
  • Salı 27.01.2015
Yunanistan'da hafta sonunda yapılan erken genel seçimleri, mali yardım ve tasarruf önlemlerine karşı çıkan Syriza partisinin kazanmasının piyasalara etkisi beklenenden kısa sürdü. Euro, haftanın ilk işlem gününün açılışında, Yunanistan'ın uluslararası kreditörleriyle pazarlığa başlayacağı endişeleri ile dolar karşısında 1.1098'e inerek 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Fakat, Syriza'nın eninde sonunda Avrupa Birliği ve diğer kreditörler ile eşgüdüm içinde çalışmak zorunda kalacağına ilişkin beklentilerle toparlanan euro, tekrar 1.1270 dolara yükseldi. İçeride de açılışta 2.3734 TL ile altı haftanın zirvesini gören dolar, eurodaki yükselişe bağlı olarak 2.35 TL'ye indi.

İŞTE SYRİZA LİDERİ TSİPRAS! - TIKLAYIN

YENİ FORMÜL GÜNDEMDE

Yunanistan'da kamunun, milli gelirin yüzde 175'ine ulaşan 308 milyar euroluk borcu bulunuyor. Troika'ya olan borçlar, toplam borcunun yüzde 80'ini oluşturuyor. 2015-2016 yıllarında toplam 28 milyar euro tutarında kamu borcunun çevrilmesi gerekiyor. Şubat sonunda sona erecek olan kurtarma paketinin yenilenmesi gerekiyor. Yunanistan'ın martta 4.3 milyar euro, temmuz ve ağustosta 6.5 milyar euro borç ödemesi bulunuyor. Analistler, Syriza ile Troika'nın görüşmelerinde, borç geri ödemelerinin ve efektif faiz oranının Yunanistan'ın ekonomik büyümesine bağlanacak bir formül üzerinden hesaplanmasının gündeme gelebileceği görüşünde. Yeniden yapılandırma olmadığı takdirde, mali yardımın süresinin uzatılabileceği belirtiliyor.

ALEXİS TSİPRAS DİNİ YEMİN ETMEDİ - TIKLAYIN

LAGARDE REST ÇEKTİ ECB KAPIYI ARALADI
SyrIza'nın seçim performansını değerlendiren ve Yunanistan için sert açıklamalarda bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christina Lagarde, "Euro Bölgesi kurallarına saygı duyulmalı. Yeni bir anlaşma talep edemezler" dedi. Le Monde'a konuşan Lagarde, "Sorun, kemer sıkma paketinin önlemlerinde değil, bu reformların yapılmasında" dedi. Lagarde'ın aksine Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu üyelerinden Benoit Coeure ise, Yunanistan'ın yeni hükümetiyle kemer sıkma önlemlerini tartışabileceklerine ilişkin yeşil ışık yaktı. Coeure, Syriza liderinin başkanlığında kurulacak Yunan hükümeti ile görüşmeler yapılacağını söyledi.

BİRER KAHVE İÇTİLER HÜKÜMETİ KURDULAR - TIKLAYIN

BORSALAR TEPKİSİZ KALDI
Yunanistan seçimlerinin borsalardaki etkisi korkulduğu gibi olmadı. Avrupa borsalarının büyük bir bölümü yükselirken, 20 ayın zirvesinde bulunan Borsa İstanbul günü yüzde 0.75 yükselişle tamamladı. Yunanistan Borsası ise yüzde 3.5 düştü. Güvenilir liman arayışlarının azalmasının etkisiyle, cuma günü bin 300 doları geçen altının ons fiyatı da, bin 275 dolara kadar geriledi.

AVRUPA 'ÇİPRAS' ATEŞTE - TIKLAYIN

GÖZLER MERKEZ BANKALARINDA
Avrupa Merkez Bankası'nın geçen hafta açıkladığı 1.1 trilyon euroluk tahvil alım programının etkisiyle faizde aşağı trend devam ederken, piyasalarda gözler Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı Enflasyon Raporu ile yarın sonuçlanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına çevrildi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın, faizlerle ilgili net bir mesaj vermesi beklenirken, Fed 'in de faiz artırımının zamanlamasına ilişkin ipuçları takip edilecek.
BİZE ULAŞIN