Rusya'dan S&P'ye sert tepki

Rusya'dan S&P'ye sert tepki

Kremlin Basın Sözcüsü Peskov: S&P'nin, Rusya'nın kredi notunun düşürülmesine ilişkin kararını, "angaje ve direktifle alınmış bir karar" olarak değerlendirdi

  • AA
  • Ekonomi
  • Salı 27.01.2015 15:31

Kremlin Basın Sözcüsü Dimitriy Peskov, Standard & Poor's (S&P), Rusya'nın kredi notunu düşürmesine ilişkin, "Karar, Rusya ekonomisinin gerçek durumunu yansıtmıyor, angaje ve direktifle alınmış bir karar" dedi.

Peskov, Rus basınına yaptığı açıklamada, S&P'nin, Rusya'nın "BBB-" olan kredi notunu "yatırım yapılamaz" seviye olarak kabul edilen "BB+"ya düşürmesini değerlendirdi. Büyük şirketlerin, "gerçekleri yansıtmayan" kredi notlarına göre hareket edeceğini düşünmediğini belirten Peskov, "Bu karar Rusya ekonomisinin gerçek durumunu yansıtmıyor, angaje ve direktifle alınmış bir karar" dedi.

S&P'den yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın kredi notunun "BBB-"den "BB+"ya çekildiği belirtilerek, karara gerekçe olarak ülkenin zayıflayan parasal esnekliği gösterilmişti.

Kuruluş, 23 Aralık 2014'te yaptığı son değerlendirmede, Rusya'nın kredi notunu negatif izlemeye alırken, esnek döviz kuru rejiminin zayıflaması durumunda ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısını yapmıştı.

BİZE ULAŞIN