Yurtiçinde piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı

Yurtiçinde piyasalar Merkez Bankası'na odaklandı

Yurtiçi piyasalarda bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon raporu ve Başkan Erdem Başçı'nın açıklamaları bekleniyor

  • AA
  • Ekonomi
  • Salı 27.01.2015 09:35
Küresel piyasaların gündeminde Yunanistan'a ilişkin belirsizlikler ve Rusya'nın kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına gerilemesi yer alırken, yurtiçi piyasalarda, bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyon raporu ve Başkan Erdem Başçı'nın açıklamaları takip edilecek.

ABD FED'E ENDEKSLENDİ

ABD'de dün açıklanan Dallas Fed imalat endeksinin beklentilerin altında kalmasının ardından tahvil faizleri ve pay piyasalarında yatay bir seyir izlendi. ABD 10 yıl vadeli tahvilin faizi yüzde 1,83 seviyesinden günü tamamlarken, Dow Jones endeksi yüzde 0,03, S&P 500 endeksi yüzde 0,26, Nasdaq endeksi yüzde 0,29 değer kazandı. Analistler, yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararları öncesinde bugün yoğun veri takviminin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.

AVRUPA PİYASALARI

Avrupa tarafında, Yunanistan'da genel seçimleri SYRIZA partisinin kazanması ve AB karşıtı olarak görülen ANEL partisiyle koalisyon kuracağının açıklanmasının ardından AB tarafından Yunanistan ile ilgili gelecek haber ve açıklamaların önemi arttı. Dün piyasalar kapandıktan sonra kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Rusya'nın "BBB-" olan kredi notunu "yatırım yapılamaz seviye" olarak kabul edilen "BB+"ya düşürmesi ise rublenin avro ve dolar karşısında yaklaşık yüzde 7 değer kaybetmesine neden oldu. Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 1,40 yükselişle tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,74, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,29 değer kazandı.

ASYA GÜNDEMİ

Asya tarafında bugün Çin'de açıklanan sanayi karlarının yıllık yüzde 8 gerilmesinin ardından Şanghay endeksi kapanışa yakın yüzde 0,97 gerilerken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,72 yükseldi.

Yurtiçinde, dün piyasaların pozitif görünümü sürdürdüğü görülürken, özellikle tahvil faizlerindeki düşüşün desteği ile BIST 100 endeksi günü yüzde 0,75 yükselişle tamamladı. Analistler, bugün açıklanacak TCMB enflasyon raporu ve sonrasında Başkan Başçı'nın para politikasına ilişkin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor. TCMB'nin son enflasyon raporunda 2015 yılı TÜFE tahmini yüzde 6,1 olmuştu. Başçı'nın açıklamalarında faizlerin seyri ile ilgili sinyallerin aranacağını belirten analistler, yarınki Fed kararları öncesinde pozitif görünümün korunabileceğini tahmin ediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.30 Türkiye, TCMB Enflasyon Raporu

11.30 İngiltere, 4. çeyrek GSYH

15.30 ABD, aralık ayı dayanıklı mal siparişleri

17.00 ABD, aralık ayı yeni konut satışları

17.00 ABD, ocak ayı tüketici güveni endeksi

17.00 ABD, ocak ayı Richmond Fed imalat endeksi

BİZE ULAŞIN