Cizre'deki olaylar ticareti durdurdu

Cizre'deki olaylar ticareti durdurdu
Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşanan olaylar nedeniyle ekonomi durma noktasına geldi. İşleri 6 ay öncesine göre yüzde 50 azalan esnafın çoğunluğu çeklerini ödemekte güçlük çekiyor. Olaylar 120 bin nüfuslu ilçede tesnafın kepenk kapatmasına neden oldu. IŞİD'in Kobani'ye saldırıları bahane edilerek düzenlenen izinsiz gösterilerin ardından terör örgütü yandaşlarının zırhlı araçların geçişini engellemek amacıyla kazdığı hendekler Cizreliler'e zor günler yaşatıyor.

EMLAK % 40 DÜŞTÜ
Çözüm süreciyle hareketlenen ilçe ekonomisi de devam eden sıkıntıdan büyük pay alırken, piyasada adeta yaprak kımıldamıyor. Olaylar nedeniyle sık sık kepenk kapatmak zorunda kalan ve bazen günü siftah yapamadan geçiren esnaf sıkıntılı ödeme güçlüğü çekiyor. Tüm bu gelişmeler ilçede emlak sektörünü de vurdu. Arsa ve konut talebi düşerken, fiyatlar yüzde 40'a varan oranlarda geriledi. Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, 5 yıldızlı bir otel yapımı için 6 bankaya kredi başvurusunda bulunduklarını, 3 katı teminat verdikleri halde olumlu yanıt alamadıklarını söyledi. Çağlı, yeni yatırımların da durma noktasına geldiğini vurguladı..

6 AYDIR EV SATILMADI
Başkan Çağlı, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 25 fabrikaya geçen yıl girişimcilerin talep gösterdiğini bunlardan 6'sının üretime başladığını söyledi. Kalan 19 projenin ise devam ettiğini dile getiren Çağlı şöyle konuştu: "Olaylar nedeniyle firmalar beklemeye geçti. Kredi alamıyorlar. İlçedeki birkaç firma da Gaziantep'e gitti. Talep olmadığı için 6 aydan beri daire satılmıyor. Geçen yıl 100 bin liraya sattığım daireleri bugün 80 bin liraya satamıyorum."

BİZE ULAŞIN