Beyin göçüne Turkuaz Kart

Beyin göçüne Turkuaz Kart

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye yönelik beyin göçünü teşvik etmek için Turkuaz Kart uygulamasına geçeceklerini de açıkladı

  • Ekonomi
  • Perşembe 29.01.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye yönelik beyin göçünü teşvik etmek için Turkuaz Kart uygulamasına geçileceğini de açıkladı. Yapısal Dönüşüm 10. Kalkınma Planı kapsamında 8 ana başlıkta yapılacak çalışmaları duyuran Davutoğlu, Turkuaz Kart sistemi ile özellikle gelmesi arzu edilen kişiler için bir ara alan oluşturulacağını belirterek, "Türkiye'de rahat kalacaklar, ikamet edecekler, vatandaş olmadan belli haklardan istifade ederek, böylece en kaliteli insan unsurunun Türkiye'ye gelişini temin edeceğiz" dedi.

AHMET DAVUTOĞLU: TÜRKLER GERİ GELİYOR - TIKLAYIN

KADIN İSTİHDAMI ARTAR

Mevcut istihdam teşviklerinin yetki analizi çalışmalarının yapılacağını ifade eden Davutoğlu, şu an yüzde 30.8 olan kadınların işgücüne katılım oranının 2018'de yüzde 34.9'a, istihdama katılım oranının ise yüzde 27.1'den 31'e çıkarılacağını ifade etti. Davutoğlu, üniversitelerde, bir dönem uygulamalı iki dönem akademik eğitim içeren 'three master' uygulamalarını yaygınlaştıracaklarını da kaydetti. Başbakan, "Eğitim müfredatını her gence en az bir sanat veya spor dalında performans becerisi kazandıracak şekilde güncelleyeceğiz" diye konuştu.

MCCAIN: DAVUTOĞLU'NU DİNLEMEDİK KÖTÜ OLDU - TIKLAYIN

FAİZ İNDİRİMİ DOĞRU

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 4 Şubat'ta olağanüstü toplanılabileceği yönündeki açıklamasını da değerlendiren Davutoğlu, "Son faiz indirim kararı doğru. Önümüzdeki günlerde, faiz daha da aşağı inebilir" dedi.

KAYIT DIŞI AZALTILACAK

Başbakan Davutoğlu, "Kayıt dışı ekonominin gayrisafi yurt içi hasılaya oranının 2018 sonunda yüzde 21.5'e, tarım dışı sektörlerde kayıt dışı çalışanların toplam istihdam içindeki oranını da yüzde 17'ye düşürmeyi hedefliyoruz" dedi. Bu programların ilk uygulama planlarının nisan sonunda paylaşılacağını ifade eden Davutoğlu, "Her 3 ayda bir hangi adımlar atıldı, hesabını vereceğiz" diye konuştu.

TERSİNE BEYİN GÖÇÜ
Türkiye'yi nitelikli insanlar için cazibe merkezi haline getirmeyi amaçladıklarının altını çizen Davutoğlu, "Nitelikli insan gücü için çalışma izni sürecini hızlandıracağız. Turkuaz Kart sistemiyle en kaliteli insan unsurunun Türkiye'ye gelişini temin edeceğiz" dedi. Sağlıklı yaşamla ilgili olarak da önemli adımlar atacaklarına değinen Davutoğlu, bütün illleri kapsayan bir kanser kayıt sisteminin oluşturulacağını vurguladı.

BİZE ULAŞIN