Dünyanın en zengin eğitim adası

KKTC'nin "eğitim adası" olması için 1.2 milyon dolar yatırım yapan Yakın Doğu Üniversitesi, Forbes'ın milyarderler listesine eğitim sektöründen giren tek kurum oldu

Dünyanın en zengin eğitim adası
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) dünya çapında bir "eğitim adası" olarak tanınması için 1.2 milyon dolar yatırım yapan Yakın Doğu Üniversitesi dünyanın en zenginleri arasına girdi. Üniversite, Forbes dergisinin her yıl yayınladığı "Dünya Milyarderler" listesinde eğitim sektöründen yer alan tek kurum oldu. KKTC'de 41 bin 610'u Türkiye, 20 bin 127'si de yabancı ülke vatandaşı olmak üzere toplam 75 bin 405 öğrenci bulunuyor. Adadaki öğrenci nüfusunun 3'te biri Yakın Doğu Üniversitesi'nde öğrenim görüyor. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Günsel, Türkiye dışında resmen tanınmayan KKTC'nin eğitimde nasıl global hale geldiğini, gelecekteki proje ve hedeflerini SABAH'a anlattı. Denizcilik Fakültesi'ne ilk öğrencileri geçen yıl almaya başladıklarını anlatan Günsel "Girne Üniversitesi denizcilik ile birlikte havacılık alanında uzmanlaştı. Nasıl Viyana mimarlık, Almanya mühendislik eğitiminde en üst noktadaysa KKTC de 15 yılda denizcilik ve havacılıkta akla gelen tek yer olacak" diye konuştu.

AKADEMİSYEN İHRACI
Üniversitenin 3 yıldır öğretim üyesi yetiştirme üzerine bir program yürüttüğünü de belirten Günsel, "Bu programla 10 yıl sonra KKTC'den Türkiye'ye öğretim üyesi göndereceğiz" dedi.

HASTANE, TURİZMİ DE PATLATTI
Güney kesim dahil Ada'nın ilk ve tek tıp fakültesi hastanesi olan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, KKTC vatandaşlarını sağlıkta dışa bağımlılıktan kurtardığı gibi sağlık turizmini de başlattı. Farklı ülkelerden hastalar çeşitli operasyonlar için Yakın Doğu Üniversitesi'ni tercih ediyor. Yurtdışından gelen hastalara hastanenin "Uluslararası Hasta Koordinasyon Merkezi" hizmet veriyor.

ROBOCUP'IN YILDIZI
Robot futbolunun dünya kupası olarak adlandırılan RoboCup organizasyonu her yıl farklı bir ülkede gerçekleştiriliyor. Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilen robot futbolcular da son 4 yıldır RoboCup'ta sahaya çıkıyor. Her yıl bine yakın üniversitenin başvurduğu organizasyona, ancak 20 üniversite katılabiliyor.

BİZE ULAŞIN