İşbirlikleri ile dört koldan destek yağdırıyor

İşbirlikleri ile dört koldan destek yağdırıyor

Türkiye'deki girişimci ekosisteminin önemli oyuncularıyla kurduğu işbirlikleriyle TEB, girişimcilere sağladığı desteği artırarak ve yaygınlaştırarak sürdürüyor

  • Ekonomi
  • Perşembe 29.01.2015
Türk
Ekonomi Bankası (TEB), Girişim Bankacılığı çatısı altında kurduğu işbirlikleriyle girişimcilere sunduğu desteğin kapsamını artırarak tüm ülkeye yayıyor. TEB KOBİ Bankacılığı Direktörü Devrim Ziya Tavil, "Kurduğumuz güçlü üniversite-kamu-STK-özel sektör işbirliği ağı ile girişimcilere sağladığımız destekleri artırarak yaygınlaştırıyoruz. Girişimcilik ekosistemine desteğimizi yeni işbirlikleriyle, yarattığımız sağlam sinerjilerle güçlendirerek sürdürüyoruz" dedi. Tavil, şunları kaydetti; "Bugün girişimcilik ekosistemini besleyen pek çok farklı kurum var. Her biri, girişimcilerin ihtiyaçlarına uygun farklı destekler sunuyor. Biz de bu kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Girişimci ekosistemindeki yerimizi güçlendiriyoruz, girişimcilere sunduğumuz imkanları artırıyoruz. "

TİM ile girişimcileri dünyaya açıyor:
TEB, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile birlikte TEB Girişim Evi konseptini TİM-TEB Girişim Evi adıyla Anadolu'ya yaymaya başladı. Bu işbirliğiyle; teknolojik ve katma değeri yüksek ihracat potansiyeli taşıyan girişimlerin sayısını artırılması hedefleniyor.

TİM ve ODTÜ Teknokent ile Silikon Vadisi'nde:
TEB, yine TİM ve ODTÜ Teknokent ile girişimcilik dünyasının merkezi kabul edilen ABD'de Silikon Vadisi'nde Girişim Evi açmaya hazırlanıyor. TEB bu işbirliğiyle girişimcilerin Silikon Vadisi'nde tutunması için ihtiyacı olan danışmanlıktan network kurmaya kadar her türlü desteği sunacak.

Üniversite ve teknokentlerle geniş işbirliği ağı:
TEB, ODTÜ Teknokent, Hacettepe, Bilkent, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül, Ege, İYTE ve Selçuk Üniversitesi gibi birçok üniversiteyi kapsayan geniş bir işbirliği ağına sahip.

KGF ile 500 bin TL'ye kadar teminatsız kredi:
TEB, KGF ile anlaşarak girişimcilere 500 bin TL'ye kadar teminatsız kredi imkanı sunan tek banka.

KOSGEB'le en kapsamlı girişimcilik endeksi:
Girişimcilik ekosisteminin resmini çekmek ve atılacak adımlara rehber olması için TEB, KOSGEB'in liderliğinde dünyanın en kapsamlı girişimcilik endeksi olan Küresel Girişimcilik Monitörü'nü (GEM) Türkiye'ye kazandırdı.

TÜBİTAK'ın 1512 çağrısında destek veren tek banka:
TÜBİTAK'ın 1512 çağrısı kapsamında yaptığı işbirliğiyle TEB, 100.000 TL hibe kazanan teknolojik girişimcilere, projelerini ticarileştirebilmeleri için destek oluyor.

Girişimcilere 7 noktada ofis desteği:
eOfis firması işbirliğiyle Yeşilköy, Bakırköy, Gayrettepe, Maslak, Taksim, Ataşehir ve Kartal'da TEB Girişim Evi noktaları açıldı. Burada girişimcilere her türlü ofis desteği ücretsiz veriliyor.

Melek Yatırım Ağları ile işbirliği:
TEB, yerli ve yabancı birçok melek yatırım fonu ağı ve kurumu ile de direkt işbirliği halinde. Melek yatırım ağları ile yaptığı işbirliğiyle desteklediği girişimcilere melek yatırımcı bulmaları konusunda destek sağlıyor.

TEB'İN İŞ ORTAĞI OLMAYI ÖNEMSİYORUZ

Hikmet Kurnaz, Kredi Garanti Fonu A.Ş. Genel Müdürü
Girişimcilerin fikirlerini projeye dönüştürebilmeleri için ihtiyaçları olan finansmanı sağlama görevi de kamusal destek sağlayan kuruluşların yanı sıra ekosistemin bir diğer oyuncusu olan bankalara düşüyor. Kredi Garanti Fonlarının kuruluş amaçlarından birisi de girişimciliği artırmaktır. Girişimciye kredi sağlarken aynı zamanda ona danışmanlık ve eğitim desteği de veren TEB bunu başarıyla yürütüyor. Girişimcilik ekosisteminde yer almayı ve KGF kefaletiyle girişimcilere destek vermek için TEB'in iş ortağı olmayı önemsiyoruz.
Teknoloji tabanlı girişimciliğe destek

Kenan Çolpan, ITU Arı Teknokent CEO
Teknoloji tabanlı girişimciliğin teşvik edildiği İTÜ Çekirdek Girişimcilik Ekosistemi'ne kabul edilen girişimciler, öncelikle iş planı hazırlamayı, fikirlerini olgunlaştırmayı, bunları ürüne dönüştürmeyi ve pazarlamayı öğreniyor. Bu noktada TEB Girişim Bankacılığı ile yaptığımız işbirliği ile TEB Girişim Evi'nin danışmanlık, mentorluk ve eğitim hizmetleri İTÜ Çekirdek girişimcilerine de verilmeye başlandı. TEB, girişimciler ve aynı zamanda teknokent firmaları için de finansal olarak sunduğu avantajlar ile değerli bir paydaş oluyor.

İNOVATİF İHRACATÇI GİRİŞİMCİLERE DESTEK

Mehmet Büyükekşi, TİM Başkanı
TİM olarak, girişimcilik ekosistemi projeleri üreterek, yeni inovatif şirketlerin ve çözümlerin gelişimine katkı sağlamak, inovatif ihracatçı KOBİ'leri geliştirerek 2023 hedeflerine ulaşmak için TEB ile bu yıl bir projeye daha imza attık. TİM-TEB Girişim Evleri ile girişimciler hem kuluçka merkezi imkanlarından hem de kapsamlı desteklerimizden yararlanıyor. Girişimcileri yatırımcılarla buluşturuyor, network sağlıyor ve eğitim ve danışmanlık veriyoruz. Girişim Evlerini önümüzdeki dönemde Anadolu'daki tüm girişimcilere ışık tutmak üzere 10 farklı ilimizde daha kurmayı planlıyoruz.

TEB'İN YARATTIĞI DEĞER BÜYÜK

Cenk Bayrakdar, Revo Capital- Yönetici ortağı
Bir sermaye fonu olmamıza rağmen finansman, aslında verdiğimiz birçok destek arasında bizim için son sırada yer alıyor. Bu kapsamda TEB ile olan ilişkimizi de çok önemsiyoruz. Gerek Girişim Bankacılığı ile portföy şirketlerimizin bankacılık ihtiyaçlarını karşılama konusunda, gerekse portföy şirketlerimizi TEB'in kurumsal ihtiyaçlarını çözmek için konumlandırmak ve TEB kanallarını kullandırma konusunda bu ilişkinin yarattığı değer çok büyük.
BİZE ULAŞIN