Hummer'ın camcısına Polonya'dan yatırım

Ürettiği kurşun geçirmez camla Hummer araçlarına bile ürün gönderen Türk şirketi Uğurlu'ya Polonya'dan yatırım geldi. Polonyalı fon Syntaxis, cam üreticisi Uğurlu'ya 40 milyon lira yatırdı

Hummer'ın camcısına Polonya'dan yatırım
Uluslararası fonların Türk şirketlerine olan ilgisi rekabeti de ortadan kaldırdı. Başta otomotiv olmak üzere birçok şirketin yatırım hedefinde Türkiye ile birlikte anılan Polonya'nın en önemli fonu, rotasını Anadolu'ya çevirdi. Varşova merkezli Syntaxis Capital, Türkiye'ye cam sektöründen girdi. Polonyalı fon, otomotiv camında Türkiye'nin en önemli üreticilerinden olan Denizlili Uğurlu Oto Cam'a yatırım kararı aldı. Syntaxis Capital, kurşun geçirmez camlarıyla tanınan Uğurlu'ya ilk etapta yaklaşık 40 milyon liralık fon kaynağı gerçekleştirdi. Syntaxix Capital'in ortaklarından Thomas Spring, "Türkiye'deki ilk yatırımımızı tamamladık. Umutla baktığımız Türkiye'de birçok alanda yatırım planlıyoruz" dedi. Polonyalı fonun yatırım yaptığı Uğurlu Oto Cam, sektörde "Hummer'ın camcısı" olarak biliniyor. ABD'de başlayan ekonomik krizin yaşandığı 2009'da iflasın eşiğine gelen şirket, krizi atlatarak eski günlerine dönmüştü. Bir dönem işçilerin maaşlarını dahi ödeyemeyen şirket şu anda 60 milyon liradan fazla ciro gerçekleştiriyor. Şirketin 600'e yakın çalışanı bulunuyor.

DEV MARKALARLA ÇALIŞIYOR

Otomotiv, endüstriyel, mimari, mobilya, mutfak, ısıtma ve soğutma gibi farklı sektörler cam üreten firma traktörden iş makinesine, kamyondan otomobile kadar çeşitli araç türlerine yönelik çalışıyor. MAN, BMC, Karsan ve traktör fabrikalarına direkt cam veren firma Mercedes, BMW, Audi hatta Hummer da dahil bütün araçlar için de cam üretimi yapıyor.

12 BİN EUROLUK CAMI 4 BİN TL'YE ÜRETİYOR
1971'de küçük bir atölyede montajla oto cam imalatına başlayan Uğurlu Oto Cam, 20'ye yakın ülkeye kurşun geçirmez cam ihraç ediyor. Almanya, ABD, Azerbaycan, Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, Fransa, Tunus, Fas ve Romanya gibi ülkelere ürün satan şirket, Türkiye'nin 12 bin euroya ithal ettiği mermiye dayanıklı camlar üretiyor. Firma, fiyatı 4 bin liraya kadar düşürmüş durumda. Ana tesisi Denizli'de olan şirket, aylık toplam 110 bin metrekarelik kurulu üretim kapasitesine sahip.
BİZE ULAŞIN