Yunanistan'da risk yüksek

Yunanistan'ın Troyka ile anlaşmaya varmasının mümkün görüldüğünü ancak, gelecek döneme ilişkin risklerin halen yüksek olduğunu bildirdi.

Yunanistan'da risk yüksek
Uluslar arası rating kuruluşu Fitch Ratings açıklamasında, Yunanistan'daki genel seçimlerin, Fitch'in ülkenin resmi kreditörleriyle anlaşmaya varacağı yönündeki beklentisini değiştirmediği belirtildi.

Uzun sürecek zorlu müzakerelerin Yunanistan ekonomisindeki güven ve likiditeyi azaltması riskinin yüksek olduğu ifade edilen açıklamada, Fitch'in temel senaryosunun, hükümet ve Troyka'nın anlaşma yönünde inisiyatif ortaya koyması yönünde olduğu vurgulandı.

Anlaşmaya varılması halinde Yunanistan için 7,2 milyar avroluk destek diliminin serbest bırakılabileceği kaydedilen açıklamada, Yunanistan'ın kreditörleri arasında yer alan AB, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun Yunanistan kaynaklı risklere maruz kalmaması ve Avrupa projesinin zarar görmemesi için çaba sarf etmelerinin beklendiği belirtildi.

Yunanistan'ın Avro Birliği'nden çıkış riskinin 2012'den daha düşük olduğu ancak, yeni hükümetin kıdemli isimlerinin seçim sonrası açıklamalarının, yatırımcılar ve mevduat sahiplerinin güvenini olumsuz etkilediği kaydedilen açıklamada, Yunanistan'ın Trokya ile müzakerelerinin birkaç ay sürebileceği, varılacak olası anlaşmanın içeriğinin tahmin edilmesinin güç olduğu görüşüne yer verildi.

Yunanistan ekonomisine ilişkin bir sonraki değerlendirmenin 15 Mayıs'ta yapılacağı aktarılan açıklamada, "Eğer Troyka ile müzakerelerde ilerleme kaydedilmez, finansal ve ekonomik durum kötüleşirse, reytingi düşürmemiz olasılığı oluşur" denildi.

Fitch, Yunanistan'ın Troyka ile anlaşmaya varması halinde reytinginin bir sonraki değerlendirmede teyit edilebileceğini de açıkladı.
BİZE ULAŞIN