Her semte köy pazarı

Semt pazarları haftada bir gün çiftçilere ayrılacak. Köylü, komisyoncuyu devreden çıkarıp ürününü doğrudan tüketiciye satacak

Her semte köy pazarı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, artan gıda fiyatlarının önüne geçmek ve komisyoncuların elde ettiği yüksek kârların altında ezilen çiftçi ve üreticiyi desteklemek için harekete geçti. Üreticilerin komisyoncuya ihtiyaç duymadan ürünlerini satabilmesi için Türkiye genelinde semt pazarlarının bir günü üreticilere tahsis edilecek. Çiftçiler, ürettiği ürünleri pazarda halka doğrudan satabilecek. Komisyoncuların aradan çıkmasıyla hem üretici daha çok kâr elde edebilecek hem de tüketici uygun fiyatlı, sağlıklı gıdaya erişebilecek.

GIDA KOMİTESİ ÖNERDİ

SABAH'ın edindiği bilgilere göre, her semtte köy pazarlarını hayata geçirmeye yönelik bu planlama nisan ayı başında toplanan "Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi" raporuna yansıdı. Artan gıda fiyatlarında en önemli sebeplerden biri olarak gösterilen "üretimin azalması" konusuna çözüm olarak, üreticinin doğrudan desteklenmesinin gerekliliği belirtildi. Komite, bu çerçevede pazarların belli günlerde sadece üreticiye tahsis edilmesi yoluyla, üreticinin desteklenebileceğini önerdi. Komitenin önerisine sıcak bakan Tarım Bakanlığı'nın Hal Kanunu'ndaki "semt pazarında bulunan toplam satış yeri sayısının yüzde 20'sinin özel satış yeri olarak üreticilere ayrılacağı" düzenlemesinin uygulanırlığını artırmayı hedeflediği öğrenildi. Yapılan planlamada, kanunda belirtildiği gibi semt pazarlarındaki alanların yüzde 20'sini düzenli olarak üreticilere tahsis etmek de yer alıyor. Üzerinde durulan ana önlem ise, "köy pazarları" sistemini Türkiye genelinde sürekli uygulanır hale getirmek.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE KAZANÇLI ÇIKACAK
Semt pazarlarında haftanın bir gününün sadece üreticilere ayrılması planlanıyor. Semtlerde kurulacak üretici pazarları, tüketicilerin meyve-sebze gibi ürünlere uygun fiyatlarla ulaşabilmesini de sağlayacak. Ürünler, kurulacak pazarlara getirilip satılabilecek.

BİZE ULAŞIN