Bakan'dan açıklama: Biz aklımızı mı kaçırdık!

Muhalefetin ekonomiye ilişkin seçim vaatlerini değerlendiren Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten önemli açıklamalar geldi.

Bakan'dan açıklama: Biz aklımızı mı kaçırdık!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

MUHALEFETİN SEÇİM VAATLERİ

- Bunlar ayağı yere basmayan projeler. Ana muhalefet partisi lideri 158 eylem ve projeden bahsediyor 101'i şu an fiili olarak uygulanıyor. Kalanı nedir peki gerçeği yansıtmayan tablolardır.

''BİZ AKLIMIZI MI KAÇIRDIK Kİ...?''

- Emeklilere iki ikramiye verelim diyorlar, biz aklımızı kaçırmadık ki kim vermek istemez? Verilmesi gerekeni vereceksiniz öyle yapmazsanız maaş muhtaç edersiniz emeklinin maaşını elinden alırsınız. Emekliye biz 3-4 kat maaşlarını artırmışız. 100 lira seyyanen zam uygulaması getiriyoruz şu an.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

- Emeklileri yaşa biz takmadık. Kılıçdaroğlu'nun yöneticilik yaptıkları dönemlerde hükümetin başında olanlar. Neden bunu yaptılar Kılıçdaroğlu açıkladı; iflas ettik diyor. Böyle soruna girmiş bir kurum için 99'da böyle bir çözüme gidiyorlar.

ERKEN EMEKLİLİK

- Sağlıkta yeni bir düzenleme yapılabilir. Ona bir çözüm bulunacak. Buna erken emeklilik derseniz sistemi çökerten bir durum. Dünyada yok ki. 6 milyar liradır bunun maliyeti.

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ

- Her şeyi kaldırabilirsiniz. Aylık geliri 1500 lira siz diyorsunuz ki 5 bin lira, verirsiniz ama kaç ay verebilirsiniz. Kesintiler gelir amaçlı yapılmıyor amaç otokontrol

İŞSİZLİK MAAŞI

- Bunlar iyileştirilebilir. Lokal olarak böyle bir şey söylenmesi doğru değil. Biz sürelerin kısaltılması tabi ücretlerinde çoğaltılması için çalışıyoruz.
BİZE ULAŞIN