Mobil bankacılıkta Avrupa'ya fark attık

Türkiye, cep bankacılığında Avrupa'nın birincisi oldu. ING Bank'ın 15 ülkedeki araştırmasında Türkiye'deki internet kullanıcılarının yüzde 65'i mobil bankacılık uygulamalarından yararlanıyor

Mobil bankacılıkta Avrupa'ya fark attık
Avrupa'da cepten bankacılık kullanımının en yüksek olduğu ülke Türkiye çıktı. ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun, Avrupa genelinde 15 ülkede 15 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre Türk internet kullanıcılarının yüzde 65'inin halihazırda mobil bankacılık uygulamalarını kullandığını belirtti. Türkiye'yi, İspanya ve Hollanda yüzde 61'lik oranla takip etti.

KULLANICI SAYISI 5 KAT ARTTI

Uygun, "Mobil bankacılık kullanıcı sayımız 2014'te bir önceki bir yıla oranla 5 katına çıktı. Mobil cihazlar üzerinden bankacılık işlemlerini yapan müşterilerimizin dijital kanallarımızı kullanan toplam aktif müşterilerimiz içindeki oranı ise yüzde 66'ya yükseldi. Hedefimiz yüzde 80" dedi. Araştırmada, mobil alışveriş alışkanlıklarında da Türkiye açık ara önde. Avrupa ve ABD'de her iki kişiden birinin son bir yıl içinde mobil cihaz üzerinden alışveriş yaptığını belirten Barbaros Uygun, "Avrupa genelinde mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 58'i nin akıllı telefon veya tablet üzerinden satın alma yaptıklarını söylerken Türkiye'de bu oran yüzde 84'e ulaşıyor. Türkiye'deki mobil bankacılık kullanıcılarının yüzde 93'ü son 1 yıl içinde mobil cihazını bir şeyler satın almak için kullanmış. Avrupa genelinde bu oran yüzde 79'a iniyor" dedi.

EN ÇOK GİYİM ALINIYOR

Mobil alışveriş Avrupa'da erkekler, Türkiye'de ise kadınlar arasında revaçta. Mobil üzerinden alışverişte en çok rağbet gören ürünler ise elektronik ve giyim. Avrupa'da online alışverişe en yatkın olan kesimi 35 yaş altı erkekler oluştururken; erkek kullanıcılar en fazla oyun ve elektronik cihaz; kadın kullanıcılarsa kıyafet satın alıyor.

ATM'LER TÜRK YAZILIMIYLA ÇALIŞACAK

ING Grubu içinde birçok ülkeye yazılım ve ürün ihracatına da başladıklarını söyleyen Barbaros Uygun, ParaMara altyapısını kullanarak, İspanya ve Hollanda için mobil cüzdan yaratacaklarını belirtti. Uygun, Avrupa'nın ATM yazılımlarının tamamının da ING Bank Türkiye tarafından sağlanacağını söyledi.

AB'NİN ÜSTÜNDEYİZ

* Türkiye 65
* İspanya 61
* Hollanda 61
* Polonya 57
* İngiltere 54
* İtalya 50
* AB ortalaması 53
BİZE ULAŞIN