İskenderi Almanya'ya taşıdı

İskenderi Avrupa'ya taşıyan Bursa Kebap Evi, ilk adımı Almanya'nın Saarland şehrinden attı. İkinci restoranı eylülde Köln'de açmaya hazırlanan şirket, Almanya'da 3 yıl içinde 15 şubeye ulaşmayı hedefliyor

İskenderi Almanya'ya taşıdı
İskenderi yurtdışına taşıyan Bursa Kebap Evi, Almanya'da ilk adımı attı. Ülkenin Saarland şehrinde bir girişimciye master franchise veren şirket, pazarda 3 yıl içinde 15 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Ardından diğer Avrupa ülkeleri ve Ortadoğu'ya açılmayı planlıyor.

AVRUPA'DA TALEP ARTIYOR

Helvacı Grup tarafından 2010'da 3 şubeyle devralınan Bursa Kebap Evi, öncelikle Türkiye'de kısa sürede önemli bir başarı yakaladı. 2010'dan bugüne kadar Türkiye'de 26 ilde 52 şubeye ulaşan şirket, her yıl 10 restoran açtı. Yıl sonunda ise sayıyı 65'e çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Bursa Kebap Evi Yönetim Kurulu Başkanı Cem Helvacı, "Türk tüketicisi kısa sürede kalitemizi sevdi. Restoranlarımıza büyük bir ilgi var. Öyle ki şu anda sahip olduğumuz 52 şubeden 44'ü franchise sistemiyle işletiliyor. Türkiye'nin her yerinden franchise talepleri alıyoruz" diye konuştu. Türkiye'de yakaladıkları başarıyı yurtdışına da taşımak için harekete geçtiklerini belirten Helvacı, ilk pazar olarak döner kültürünün yaygın olduğu Almanya'yı seçtiklerini söyledi. Almanya'da bir Türk vatandaşıyla master franchise anlaşması yaptıklarını ve ilk şubelerini Ocak 2015'te Saarland'da açtıklarını kaydeden Helvacı şöyle devam etti: "İkinci şube ise eylül ayında Köln'de açılacak. Hedef 3 yılda Almanya'da 15 restorana ulaşmak. Almanya'da yaygın bir döner kültürü var. Türkler'in de yaygın olarak yaşadığı bu ülkede iskenderin tam olarak yansıtılamadığını gördük. Bu alanda bir pazar boşluğu farkettik. Restoranlarımıza gelip iskender yiyen müşteriler tekrar tekrar geliyor. Mağazanın cirosu tahminimizin yüzde 50 üzerinde gidiyor. Avrupa'da bu başarımızı gören birçok girişimci şimdi bunu kendi ülkelerine götürmek için bizimle iletişime geçti. Almanya'dan sonra Hollanda, Avusturya gibi ülkelerde de olmayı planlıyoruz."

EKİM AYINDA KUVEYT'E GİDİYOR

Cem Helvacı, Avrupa'da olduğu kadar Ortadoğu ve Körfez bölgesinde de büyümeyi planladıklarını söyledi. Kuveyt'te bir girişimciyle Almanya'da yaptıkları gibi bir master franchise anlaşması yaptıklarını açıklayan Helvacı, "İlk şubemiz Ekim 2015'te Kuveyt'te yeni yapılan bir alışveriş merkezi içinde açılacak. Kısa sürede Kuveyt ve Katar'da da hızla büyüyeceğiz" diye konuştu.

ARTIK GLOBAL OLMA ZAMANI

2010'da bayisi oldukları Bursa Kebap Evi'nin tamamını 250 bin dolara satın alan Cem ve Caner Helvacı kardeşler, 5 yıldan az sürede 52 şubeli bir restoran zincirine ulaşmayı başardı. Markanın tabelaları altında çalışan sayısının ise bin 100'e ulaştığını belirten Cem Helvacı, "Bursa Kebap Evi ile yola çıktığımız günden beri iskenderi, lezzetten ödün vermeden hazırlayarak bugüne getirdik. 4 yıllık süreçte ilk hedefimiz marka konseptini tam anlamıyla bir standarda kavuşturmak oldu. Gerek operasyon, lojistik ve üretimimizi gerekse kurumsal çatımızı sağlam temellere oturttuk" diye konuştu. Cem Helvacı, markaya global bir vizyon da kattıklarını belirterek şöyle devam etti: "Bizim için artık global ligde oynama zamanı. İlk adımı Avrupa ile attık. Türk halkının vazgeçemediği iskender Avrupalılar'ın da bir numarası olacak."

GIDADA BAŞARI YÜKSELECEK

Helvacı, Türk markalarının yurtdışında atağa kalkmalarının ülke için önemli olduğuna dikkat çekti. Özellikle gıda sektöründeki firmaların yurtdışına açılmaları gerektiğinin altını çizen Helvacı, "Avrupa'da bir Türk zincir markası yaratma hedefindeyiz " dedi.
BİZE ULAŞIN