Siyasi talimatla el konulmadı

Siyasi talimatla el konulmadı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bank Asya'ya el konulmasını, "Bankaya siyasi talimatla el konulmadı. Bu tamamıyla teknik, mali, finansal değerlendirmeyle ilgili bir durumdur. Bu bankanın normal bankacılık işlevi dışına çıkmasının sebebi, bu Paralel Yapı'yla ilişkileri" dedi. Habertürk televizyonunda soruları yanıtlayan Davutoğlu, TMSF'nin Bank Asya'ya el koymasını şu s��zlerle değerlendirdi:
* İLKELER BELLİ: Türkiye'de bir hukuk devleti olarak BDDK, TMSF ve bankaların nasıl çalışacağı belli ilkelere bağlandı. Bunlar da son derece temiz çalışan kurumlar. Siyasi talimat üzere harekete geçen kurumlar değil.
* SİYASİ FAKTÖR YOK: Eğer bunda bir siyasi irade ya da başka bir faktör olsa 1.5 senedir el konurdu. Belli şartlar sağlanmadığı için ve bankacılığın temel fonksiyonlarını ifa etmek bakımından bu şartlar yerine getirilmediği için gerek hukuki gerek mali açıdan bu şekilde bir tasarruf icap etti.
* HUKUK KAPILARI AÇIK: Doğru bir şey ne zaman doğruysa o zaman yapılır. 'Seçimden bir hafta önce' diye ertelenmez, 'seçimden bir hafta sonra olsun' diye geri bırakılmaz. Bunların hepsi hukuk kuralları içinde, itirazı olana da hukuk kapıları her zaman açık. Bu tamamıyla teknik, mali, finansal değerlendirmeyle ilgili bir durumdur. Paralelle mücadele de kendi doğası içinde ayrıca yürütülür.
* PARALEL YAPIYLA İLİŞKİSİ VARDI: Bu bankanın normal bankacılık işlevi dışına çıkmasının sebebi, Paralel Yapı'yla ilişkileri. Ekonomide çok basit bir kural vardır. Bütün ekonomi eğitiminde de işleyişinde de rasyonel aktör kuralı. Yani herkesin rasyonel aktör olarak davranacağı bir çerçevede işler düşünülür. Kimse gereksiz bir yatırım yapmaz, kimse kendisine faydalı olmayan bir tüketim yapmaz. Rasyonel aktör.
* İRRASYONEL YAPI: Halbuki baktığınızda bu yapıda irrasyonel bir tavırla belli kaynakların toparlanarak belli yerlere aktarılması üzerinde yürüyen bir çerçeve var. Hukuka uygun yapılıyorsa yine dokunulmadı. Ama bir de hukuk dışı yapılmaya başlandığında, sahibi bilinmeyen ortaklıkların, ortaklar, gerçek ortak niteliği taşımayan ortaklar olduğunda, bazı kimliklerle ilgili şüpheler doğduğunda işte o zaman bankacılık sisteminin dışına çıkılıyor.
* KURALLARA UYMADI: Türkiye'deki bankacılık sisteminde uyulması gereken kurallara, işlemlere uyulmadığı için hem de sistemin etkilenmemesi için böyle bir tasarrufa ihtiyaç hissedildi.

BİZE ULAŞIN