AB-Yunanistan plan savaşları

Avrupa ile Yunanistan arasında plan savaşı başladı. Yunan tarafının hazırladığı plan için Başbakan Çipras, "Verilmesi zor tavizler içeriyor" derken AB tarafı daha sert şartlar hazırladı

AB-Yunanistan plan savaşları
Hazinesinde para kalmayan ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yarına kadar 300 milyon euro ödemesi gereken Yunanistan krizinde şimdi de 'plan savaşı' başladı. Hazırladığı 46 sayfalık önlemler planını kreditörlere sunan Yunanistan'a karşı AB liderlerinin Berlin'de hazırladığı daha sert önlemler içeren bir rapor olduğu belirtiliyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesini borç krizinden çıkarmak için 'gerçekçi bir plan' hazırladıklarını, bu planın "Verilmesi zor tavizler" içerdiğini söyledi. Çipras dün Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile görüştü.

FAZLA HEDEFİ YÜZDE 1


Yunanistan'ın kreditörlerine verdiği anlaşma taslağında faiz dışı fazla hedefi 2015 için yüzde 0.8, 2016 için 1.5 olarak belirlendi. Taslakta erken emekliliğin sınırlaması ve KDV reformuyla 950 milyon euro kaynak yaratılması öngörülüyor. Yunan basını dün yardımlar olmaksızın Yunanistan'ın birkaç gün içinde ödeme güçlüğü çekeceğine dikkat çekerken Çipras'ın seçimler öncesinde verdiği sözlerden geri adım atacağını da ileri sürdü. Yunanistan hükümet sözcüsü Nikos Filis ise "Anlaşma sağlanmazsa parayı ödemeyeceğiz" dedi. Yunanistan'ın IMF'ye ödemesi gereken 300 milyon euroluk borç diliminin süresi yarın doluyor. Bu, haziran ayında ödenmesi gereken toplam 1.5 milyar euroluk IMF borcunun ilk dilimi. Yunanistan'ın borcunu ödeyememesi durumunda Euro Bölgesi'nden çıkacağı endişesi yaşanıyor.

KOMŞU'YU BEKLEYEN 4 SENARYO

1 Yunan tarafı katı anlaşma koşullarını kabul ederse: Bu durumda politik bir kriz çıkar. Radikal sol temelli SYRIZA milletvekilleri partiyi bırakır. Ardından bankalardan para çekilmesine sınırlama getirilir. Yunan tahvillerinin getirisinde azalma olur.
2 Çipras referanduma gider: Çipras anlaşmayı referanduma götürür ve sonrasında muhtemel bir 'hayır' cevabı alır.
3 Erken seçime gidilir: Anlaşma sağlanamazsa yeni bir hükümet kurulur ve erken seçime gidilir. Daha ılımlı politikacılarla çalışır. Bu da piyasalarda bir belirsizlik ortamı oluşturur.
4 Anlaşma sağlanmaz: Yunanistan'a fon akışı durdurulur. Ülke Euro Bölgesi dışına çıkarılır ve kendi para birimi ile yoluna devam eder. Ayrıca çeşitli yaptırımlara maruz kalır.
BİZE ULAŞIN