Çipras'tan kritik Putin görüşmesi

Ay sonuna kadar toplam 3.1 milyar euro ödeme yapması gereken ancak hazinesinde para kalmayan Yunanistan'ın Başbakanı Çipras, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Çipras'tan kritik Putin görüşmesi
Hazinesinde para bulunmadığı için Uluslararası Para Fonu'na (IMF) ödeme yapamayan Yunanistan, borcu bir ay erteledi. Ay sonuna kadar emeklilik ve maaş ödemeleri için 1.5 milyar euro, IMF'ye ise 1.6 milyar euro ödemek zorunda olan Yunanistan'ın Başbakanı Aleksis Çipras, dün ilginç bir telefon görüşmesi yaptı. Edinilen bilgiye göre, Çipras'ın talebi üzerine gerçekleştirilen görüşmede, iki ülke arasındaki iş ve enerji sektörlerinde işbirliği konuları ile St Petersburg'da gerçekleştirilecek Uluslararası Ekonomik Forumu ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Yunan medyasına yansıyan haberlerde, iki liderin konuşmasının Yunanistan'ın Avrupalı ortaklarıyla olan müzakerelerinin kritik aşamada bulunduğu ve Avrupalı liderlerin Moskova'ya yaptırım uyguladığı bir dönemde gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

AŞIRI UÇ TEZLER SUNULUYOR

Yunanistan Başbakanlık Bürosu dün ayrıca Avrupa Birliği ve diğer kreditörlerle ilgili de bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Brüksel'de, Yunanistan'ın borç sorunuyla ilgili dört aydır sürdürülen müzakerelerde kreditörlerin adım atmadığı belirtilerek, "Brüksel'de, kurumlar tarafından öne sürülen teklifler, Yunan hükümeti tarafından kabul edilemez aşırı uçta tezler içeriyor" ifadeleri kullanıldı.

GERİ ADIM ATMADILAR

Açıklamada Yunan hükümetinin anlaşma sağlanması için önceden açıkladığı bazı tezlerinde değişiklik yaptığı ancak bunun kurumlar tarafından dikkate alınmadığı ileri sürülürken şu ifadelere yer verildi: "Yunan hükümetinin planı, ilk başta hükümet programında açıklanan tezleri yansıtmıyor. Bunlar, Brüksel Grup ve teknik heyetlerin çalışmaları temelinde ortaya çıkmış geri adım atma ve uzlaşma ürünüdür. Tarafların son dört ayda reformlar konusunda görüş birliğine varmasına ve Yunan hükümetinin bunları teklif paketine katmasına rağmen, bunlar kreditörlerin önerilerinde yer almıyor. Tek bir geri adım atmadılar."
BİZE ULAŞIN