Sandıktan belirsizlik çıktı

AK Parti'nin tek başına iktidarıyla siyasi istikrara alışan piyasalar belirsiz bir döneme girdi. İktidarsız sandığa piyasanın da olumsuz tepki vermesi bekleniyor. İlk tepki dolarla geldi. Kur 2.80 TL'ye yaklaştı

Sandıktan belirsizlik çıktı
2002'den bu yana girdiği referandum dahil 9 seçimi kazanan AK Parti'nin tek başına iktidarıyla siyasi istikrara alışan piyasalar için belirsiz bir döneme girildi. Türkiye'nin merakla beklediği genel seçimde sandıktan iktidarın çıkmamasına piyasanın da olumsuz tepki vermesi bekleniyor.

DOLAR 2.80'E YAKLAŞTI

Analistler, "Piyasanın ana senaryosu bu değildi. AK Parti'nin tek başına iktidarı bekleniyordu. TL değer kaybeder, borsa düşer" diyor. Türkiye'de koalisyon hükümetlerinin ömrünün 16-20 ay olduğunu belirten analistler piyasaların istikrarı sevdiğini belirterek, erken seçim ihtimalinin gündeme gelebileceğini söylüyor. Analistler, TL tarafında satışların geleceğini belirtiyor. Seçim öncesinde cuma günü dolar 2.66 TL'den günü kapatmıştı. Borsa İstanbul ise 81 bin 943 puandaydı. İlk alınan seçim sonuçlarının ardından dolar/TL düşük hacimli işlemlerde 2.7996 oldu.

Burgan Bank Başekonomisti Haluk Börümçekçi:

Erken seçim olasılıktır

Son anketlerde buna benzer sonuçlar çıksa da piyasanın ana senaryosu bu değildi. AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısının 276'yı geçeceği ve tek başına iktidar olacağı bekleniyordu. Piyasalar yarın (bugün) açıldığında iktidarla ilgili bir belirsizlik yaşanacağından olumsuz tepkilerin oluşmasını bekleyebiliriz. "Seçim öncesi yayınlanan anketlerle piyasalarda koalisyon ihtimali fiyatlanmıştı" denebilir. Bu, tepkinin sınırını azaltsa da yine de piyasada belirsizlik oluşacak. AK Parti tek başına iktidar olamadığı için kiminle koalisyon yapacak? MHP'yle ya da HDP'yle mi? Tüm bunlar piyasada kafaları karıştıracaktır. Erken seçimde bir olasılıktır.

2015 Genel Seçim Sonuçları

Ata Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş:

Koalisyon, istenen bir tablo değildi

Şu anda bir koalisyon ihtimali görünüyor. Piyasanın en iyi senaryosu AK Parti'nin tek başına iktidarıydı. Uzun zamandır koalisyon piyasada konuşulsa da istenen bir tablo değildi. AK Parti koalisyonu kurabilir ama parti liderlerinden gelecek açıklamalar beklenecektir. Erken seçimin olma ihtimali de kafaları karıştıracaktır. TL ilk etapta negatif tepki gösterebilir. Piyasada sert hareketler görülebilir. Ama bunların uzun vadeli olacağını da beklemiyorum. Çünkü, Türkiye'nin hâlâ yabancılar için cazip bir hikâyesi var.

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan USKUAY:

Seçim sonrası iki seçenek var

En son anketlerde gelen böyle bir olasılık vardı. Piyasalarda 4 partili meclis, 2 partili koalisyon konuşuluyordu. Ama bunlar konuşulduğunda dolar/ TL 2.56'dan 2.70'lere gelmişti. Borsa İstanbul da 82 binden 80 bine gerilemişti. Sonuçlar belki sürpriz değil ama yarın (bugün) için fiyatlanmayan erken seçim ihtimalidir. Bunu düşünen yatırımcılar piyasada pozisyon alabilir. İki seçenek var: AK Parti-MHP koalisyonu kurulabilir ya da erken seçime gidilebilir. Koalisyon uyumlu çalışırsa o kadar da kötü senaryo olmayabilir.

BİZE ULAŞIN