"Kapılarımız yatırıma sonuna kadar açık"

BTK Başkan Vekili Sayan, "Ülkemizde yatırım yapmak isteyen firmalara kapımız sonuna kadar açık. Türkiye'yi teknoloji üssü ve bilişim adası haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkan Vekili Ömer Fatih Sayan, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen firmalara kapılarının sonuna kadar açık olduğunu belirterek, "Türkiye'yi teknoloji üssü ve bilişim adası haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Sayan, "Huawei Bilgi ve İletişim Teknolojileri Orta Asya Turu 2015"in tanıtım toplantısında, Huawei'nin ikinci büyük Ar-Ge merkezinin Türkiye'de yer aldığını ifade ederek, söz konusu işbirliğinin artması gerektiğini söyledi.

Ar-Ge'de özel sektör payının artması gerektiğini vurgulayan Sayan, bu alanda önemli düzenlemeler yapıldığını kaydetti. Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri alanında son yıllarda önemli gelişmelerin yaşandığına işaret eden Sayan, "Ülkemiz, bugün 82 milyona yakın mobil telefon abonesi ve 43 milyon geniş bant abone sayısıyla dikkat çekmektedir" diye konuştu.

Türkiye'nin stratejik konumu ve genç nüfusuyla bilgi ve iletişim teknolojilerine yatırım yapmak için en uygun ülkeler arasında yer aldığını anlatan Sayan, "Ülkemizde yatırım yapmak isteyen firmalara kapımız sonuna kadar açıktır. Türkiye'yi teknoloji üssü ve bilişim adası haline getirmeyi hedefliyoruz. Günümüzde veri adeta petrolden daha değerli. Bu konjonktürde büyük veri, bulut bilişim ve bu alandaki çalışmalar en az petrol kaynakları kadar önemli" ifadelerini kullandı.

Huawei Orta Asya Teknoloji Turu Türkiye'den başladı

"Huawei Bilgi ve İletişim Teknolojileri Orta Asya Turu 2015" kapsamında, Nisan ayında Huawei'nin Çin'deki merkez ofisinden yola çıkan ve bölge turuna Türkiye'den başlayan "Daha İyi Bir İpekyolu" temalı tır, Türkiye'den sonra sırasıyla Ukrayna, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan'ı gidecek. Söz konusu tırın 5 ana bölüme ayrılan 60 metrekarelik alanında Huawei'nin en yeni ve inovatif çözümleri sergileniyor.

Törene, Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Huawei yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.
BİZE ULAŞIN