Dev markaların tescil paniği büyüyor

Markaları koruyan madde iptal edilince, dev şirketler teyakkuza geçti. Avukatlar, herkesin istediği markayı tescil ettirebilmesi nedeniyle TPE'de nöbet tutuyor

Dev markaların tescil paniği büyüyor
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 27 Mayıs'ta iptal ettiği bir kanun hükmünde kararname, ulusal ve uluslararası markaların Ankara'ya kamp kurmasına neden oldu. Yüksek mahkemenin iptal ettiği kararname, markaları daha tescil aşamasında koruyordu. Ünlü bir marka için yapılan tescil başvurusu Türkiye Patent Enstitüsü'ne (TPE) yapıldığında kurum, 'Bu markayı alamazsınız' diyordu. Ancak AYM, açılan bir dava sonunda markaların korunmasının kanun hükmünde kararname ile yapılamayacağını, bunun için yasal düzenlemenin gerektiğini belirterek uygulamayı iptal etti.

MAHKEMELERİN YÜKÜ ARTAR

Mevcut boşluğun yeni bir yasa ile giderilmesine kadar isteyen istediği markayı, şayet şirketten itiraz gelmezse kendi adına tescil ettirebiliyor. Ancak tescilden sonra şirket avukatları uzun ve zorlu bir dava sürecine girmek zorunda kalıyor. Bu nedenle de ünlü şirketlerin avukatları daha önce reddedilen bu başvuruları yerinde engellemek için TPE'ye kamp kurdu. İstanbul Patent Kurucu Ortağı avukat Güven Çalık, "Markalar ilan edildikten sonra 3 ay içinde itiraz hakkı var. Markasının başkası tarafından kullanılmasını istemeyen hak sahibi bu süreci geçirmeden itiraz etmeli. Aksi takdirde markası bir başkası tarafından tescil edilmiş olur" dedi. Tescil edilen markanın iptaliyle ilgili yasal sürecin çok uzun olduğunu da belirten Çalık, "Bu durum Ticaret ve Fikri Haklar Mahkemeleri'nin iş yükünü de artırabilir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN