Kadınlar enerjide daha tutumlu

Enerji tasarrufunda kadınlar erkeklerden daha dikkatli. GfK Türkiye'nin araştırmasına göre kadınların yüzde 71'i gereksiz yanan lambaları kapatırken erkeklerde bu oran 63

Kadınlar enerjide daha tutumlu
GfK Türkiye tarafından yapılan araştırmaya göre, enerji tasarrufuna kadınlar erkeklere göre daha dikkatli davranıyor. GfK Türkiye'nin, mart ve nisan aylarında 15 kentte bin 235 kişiyle 'enerji verimliliği' üzerine gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları açıklandı. Buna göre, katılımcıların yüzde 88'i enerjinin tasarruflu kullanılmasını önemli bulurken, enerjide tasarrufu önemsiz bulanların oranı yüzde 7 oldu. Tüketicilerin yüzde 67'sinin gereksiz yere yanan lambaları söndürerek elektriği verimli kullanmaya çalıştığını ifade ederken, kadınların yüzde 71'i, erkeklerin ise 63'ü gereksiz yanan lambayı kapatarak tasarruf yaptıklarını belirtti.

YÜZDE 19 BİR ŞEY YAPMIYOR

Elektriği verimli kullanmak için hiçbir şey yapmayanların oranı ise yüzde 19 olarak tespit edildi. Katılımcıların yüzde 70'inin evlerinde kullandıkları elektrikli eşyaların hangi enerji sınıfına ait olduğunu bilmedikleri ortaya çıkarken, bu oran kadınlarda yüzde 66, erkeklerde ise 73 olarak belirlendi.
BİZE ULAŞIN