Futbolda Avrupa'nın vergi cenneti Türkiye

Futbolculara uygulanan yüzde 15 vergiyle Türkiye Avrupa'nın vergi cenneti oldu. Avrupa'da ortalama oran Türkiye'nin üç katı

Futbolda Avrupa'nın vergi cenneti Türkiye
Avrupa'da futbolculara uygulanan vergi oranları göz önüne alındığında Türkiye adeta cennet gibi. Türkiye, Spor Toto Süper Lig'de forma giyen futbolculara uyguladığı yüzde 15 gelir vergisiyle Litvanya ile birlikte Avrupa'nın en düşük vergi alan ikinci ülkesi. Birinci sırada ise yüzde 10 vergi oranıyla Bulgaristan yer alıyor. Avrupa'daki pek çok ülkede sporcular ve film yıldızları gibi üst gelir gruplarından yüksek gelir vergisi alınıyor. Sporculara uygulanan gelir vergisi oranları; İsveç'te yüzde 56.9, Portekiz'de yüzde 56.5, İspanya'da yüzde 52, İngiltere'de yüzde 45 iken Türkiye'de bu oranların üçte biri düzeyinde. Kuzey ve Batı Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki bu yüksek fark dikkat çekiyor. Yürürlükte olan Gelir Vergisi Kanunu'na göre Süper Lig'de oynayan futbolcudan yüzde 15 vergi alınırken, bir alt ligdeki kulüplerde oynan futbolculardan yüzde 10, diğer kulüplerdeki futbolculardan ise yüzde 5 vergi alınıyor. Teknik direktörden alınan vergi ise yüzde 35.

YENİ TASARI GELİYOR

Yeni Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile sporculara yönelik vergi oranlarında artış planlanıyor. Tasarı yasalaşırsa, milyon dolarlık sözleşmelere imza atan futbolcuların kazançlarına bakılmaksızın alınan yüzde 15 gelir vergisi uygulaması sona erecek. Bunun yerine, ücretlilerde olduğu gibi kazanca göre vergilendirme uygulaması yapılacak. Geçerli olan düzenlemeye göre futbolculara gerçekleştirilen ödemeler üzerinden yapılan kesinti yeterli oluyor, ilaveten beyanname verilmesine gerek görülmüyor. Ancak Gelir Vergisi Yasası Tasarısı değişmeden yasalaşırsa, ödemeler üzerinden yapılacak kesintilerde artış olacak. Buna ilaveten elde edilen ücret gelirinin, belirlenen tutarı aşması halinde ayrıca gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi ve geçerli tarifeler üzerinden vergilendirilmesi gerekecek.
BİZE ULAŞIN