İş dünyası hükümet için nabız yokluyor

İşadamları, oluşacak hükümet için siyasilerle görüşecek. İlk olarak Cumhurbaşkanı'nın kabul ettiği MÜSİAD yarın Başbakan'la bir araya gelecek. TÜSİAD da Ankara'da temaslarda bulunacak

İş dünyası hükümet için nabız yokluyor
Seçimlerin ardından kurulacak hükümet için iş dünyası da harekete geçti. Olası koalisyon senaryolarını görüşmek üzere MÜSİAD ve TÜSİAD Ankara'da temaslarda bulunmaya hazırlanıyor. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak başkanlığındaki heyet dün ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.MÜSİAD HUBER KÖŞKÜ'NDE

Derneğin isteği üzerine gerçekleşen görüşme İstanbul'daki Huber Köşkü'nde yapıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme 1.5 saat sürdü. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Seçim sonrası MÜSİAD'ın yetkili organlarının da bir değerlendirme yaptığını hatırlatan Olpak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan ve 4 siyasi partiden randevu talep ettiklerini söyledi. Olpak, "Sayın Cumhurbaşkanımıza, kendisinin Cumhurbaşkanı yetkileri çerçevesi içinde hükümetin kurulması aşamasında etkin bir rolü olduğu için MÜSİAD olarak, kendi istişarelerimizden çıkan sonuçları ve iş aleminin beklentilerini ifade ettik" dedi.

BEKLENTİMİZİ SÖYLEDİK

Olpak, AK Parti-MHP koalisyonuyla ilgili bir görüşme olup olmadığının sorulması üzerine de, daha önceki yazılı açıklamalarında herhangi bir parti adreslemesi olmadığını söyledi. Olpak, "Biz görüş ve beklentilerimizi ifade etmeliyiz. Ama siyasetin iç mekanizmalarına çok da müdahale eder bir konum içinde olmayı asla arzu etmedik. Bu, kısa vadede kurulmasını beklediğimiz hükümetin programıyla ilgili beklentilerimizi söylemeyeceğimiz anlamına da gelmiyor" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın değerlendirmelerini aldığını belirten Olpak, "Ben, yılların siyasetçisi kimliğiyle, aynı zamanda bugün cumhurun başkanı olduğu için, kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği şeklinde kanaat aldım" diye konuştu.


MÜSİAD BAŞBAKAN İLE DE GÖRÜŞECEK
MÜSİAD hafta sonu da Eskişehir'de başkanlar bildirisi yayımladı. Hükümetin bir an önce kurulması temennisinde bulunulurken, yeni ve sivil bir anayasanın uygulamaya alınması istendi. Bildiride devlette devamlılığın esas olduğuna vurgu yapılarak, "İş alemi olarak, huzur, güven ve pozitif istikrarın devamı önceliğimizdir" denildi. MÜSİAD Başkanı Nail Olpak başkanlığındaki heyet yarın da Ankara'da Başbakan Davutoğlu ile görüşecek.

TÜSİAD İKİ GÜN ANKARA'DA OLACAK
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran- Symes başkanlığındaki yönetim kurulu da bugün ve yarın siyasi parti liderlerini ziyaret edecek. TÜSİAD yarın Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bugün ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. TÜSİAD'ın ilerleyen günlerde HDP heyetiyle de görüşeceği belirtildi.
BİZE ULAŞIN