İTÜ milyar dolarlık girişimci çıkaracak

15 yıl içinde 20 milyar doları aşan ihracat gerçekleştiren teknokentler yeni bir dönüşüme hazırlanıyor. İTÜ Arı, 2. Nesil teknokentlerin öncüsü olarak girişimci ekosistemi oluşturuyor

İTÜ milyar dolarlık girişimci çıkaracak
Katma değerli üretim modeline geçişte önemli rol üstlenen teknokentler meyvelerini vermeye başladı. 41 teknoloji bölgesindeki 2 bin 650 firma 15 yıl içinde 20 milyar doları aşkın ihracat gerçekleştirdi. Bu süre içinde 800'den fazla patent de üreten teknoknetlerde yeni bir dönüşüm heyecanı yaşanıyor. Dönüşümün odağında ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arı Teknokent var. İkinci Nesil teknoloji bölgelerine geçişi hedefleyen kuruluş, bu kapsamda adeta yeni bir manifestoya imza attı. Hedefte, başarının 3 temel unsuru olarak görülen mühendislik, pazarlama ve eğitim faktörlerinin girişimcilere henüz kuluçka aşamasındayken aşılanması var. İkinci nesil teknokentin uygulama merkezi ise İTÜ Çekirdek projesi oldu. Yeni nesil tekno-girişimci eko sistemi olarak kurulan İTÜ Çekirdek bu sayede küresel çapta ses getiren girişimciler de yetiştirmeyi başardı.

360 DERECE GİRİŞİMCİLİK

Hedeflerinin milyar dolarlık şirketler yaratmak olduğunu söyleyen İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz, 360 derece girişimciliğe imza attıklarını söyledi. Eryılmaz, "Geriye baktığımızda görüyoruz ki, 13 senede Ar-Ge ve inovasyon kavramlarının önemi geniş bir kesim tarafından anlaşılarak özümsendi. 'Kendi teknolojisini geliştirme' yaklaşımı toplumsal olarak benimsendi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN