Koalisyon turunda TOBB da sahnede

MÜSİAD ve TÜSİAD'ın ardından iş dünyasının çatı örgütü TOBB da koalisyon turuna çıktı. İlk görüşme Başbakan ile oldu. TÜSİAD ise dün Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye gitti

Koalisyon turunda TOBB da sahnede
Seçimlerin ardından iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının siyasi parti liderleriyle görüşmeleri sürüyor. TOBB, TESK, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, TİSK ve TZOB Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla görüştü. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, sandıktan siyasilere 'uzlaşın' mesajı çıktığını belirterek, küresel iktisadi ortamda belirsizliklerin yeniden arttığı bir dönemde olunduğunu belirterek, "Ufukta dalgaların kabardığının göründüğü bir ortamda gemi kaptansız bırakılamaz. Hepimizin aynı gemide olduğunu hatırlamalıyız. Uzlaşma kültürünü öne çıkaran bir yaklaşımla birlikte çalışırsak, diyalog ve ortak aklı sağlarsak, tüm meselelerimizin üstesinden gelebiliriz. Herkes sorumlu, sağduyulu ve itidalli davranmalı" dedi. Heyet bugün de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek.

HÜKÜMET FORMASYONU YAPMIYORUZ

TÜSİAD da başkentte 'koalisyon hükümeti' turuna çıktı. Başkan Cansen Başaran- Symes başkanlığındaki heyet dün ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. 50 dakikalık görüşmenin ardından açıklama yapan Symes, "Acil, hızla bir hükümetin kurulması yönündeki iş dünyasının talebini anlattık. Siyasilerin hükümetin önünü açması konusunda olumlu beklentimiz var" dedi. Bir hükümet formasyonu için görüşmeler yapmadıklarını da söyleyen Symes, "CHP ile görüşmemizde iş dünyası olarak siyasilerin uzlaşma kültürü ile hızla bir hükümet kurması yönündeki talebimizi ilettik" ifadelerini kullandı.

MHP İLE 'ÇÖZÜM'Ü KONUŞTULAR

TÜSİAD heyeti daha sonra da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü. Görüşme 1 saat 20 dakika sürdü. Symes, "Kurulacak her hükümetle TÜSİAD'ın son derece kapsamlı çalışma programımızı hızla kendileriyle kurulacak hükümetle hayata geçirmek istediğimizi belirttik" dedi. Bahçeli ile çözüm süreci üzerine de konuştuklarını söyleyen Başaran, "Çözüm süreci Türkiye için son derece önemli bir açılımdır" dedi. Görüşmenin basına kapalı bölümünde de TÜSİAD'ın çözüm sürecinin devam etmesini istediklerini MHP'ye anlattıkları öğrenildi. TÜSİAD bugün de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.

CHP TABANI RAHATSIZ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koalisyon çalışmaları sırasında patronlarla buluşmasının, çoğunluğunu işçilerin oluşturduğu parti tabanında rahatsızlık yarattığı belirtiliyor. CHP'ye yakın bir sivil toplum örgütünün yöneticisi "Biz de bir derneğiz. Ama koalisyon çalışmaları sırasında önce TÜSİAD'ın fikrini alarak tarafını gösterdi. Yarın (bugün) da iş dünyasının çatı örgütü TOBB ile görüşeceğini öğrendik. İşadamlarının verdiği öğüt çalışanın aleyhine olur. Onların telkinleriyle yola çıkılırsa parti tabanını kaybeder. CHP işçiler ve emekçilerle var olurken, onlar gidip patronlarla masaya oturuyor. Kimse bizim fikrimizi sormuyor" dedi.

HDP RANDEVUSUNDA DEMİRTAŞ OLMAYACAK
TÜSİAD ve MÜSİAD heyeti bugün HDP ile görüşecek. Heyetler, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yerine partinin Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ile bir araya gelecek. MÜSİAD bugün de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek. MHP'nin ise MÜSİAD'a randevu vermediği öğrenildi.
BİZE ULAŞIN