17.3 milyar $ yolda

Yatırım Destek Ajansı'nın yeni başkanı Arda Ermut, değeri 17.3 milyar doları bulan 191 projeyi takip ettiklerini belirterek, "Asya'dan ilgi arttı. Çin'de yatırım için roadshow'a çıkmaya hazırlanıyoruz" dedi

17.3 milyar $ yolda
Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkanı Arda Ermut, yatırım büyüklüğü 17.3 milyar dolar olan 191 projeyi takip ettiklerini belirterek, "Bunlar arasında en büyük projenin büyüklüğü ise 1.2 milyar dolar düzeyinde" dedi. Türkiye'nin uzun süredir istikrarlı bir şekilde yönetildiğini, bu nedenle de seçim sonuçlarının etkisinin uzun vadede yabancı yatırımcıları etkilemeyeceğini söyleyen Ermut, "Seçim sonuçlarıyla alakalı çok problemli bir durum algılanmadı ve bize bir soru gelmedi" dedi.

YIL SONUNDA 4 PROJE ANONS EDERİZ

WAIPA tarafından 14-16 Haziran'da Milano'da düzenlenen Dünya Yatırım Konferansı'nda soruları yanıtlayan Ermut, küresel doğrudan yatırımlarda yüzde 8'lik daralmanın olduğu bir dönemde Türkiye'nin yüzde 1.5 artış yakaladığına dikkat çekti. Ermut, "2015'in ilk dört ayında net doğrudan yatırım 4.03 milyar dolar. Yıl sonu hedefimiz ise 2014'te yakalamış olduğumuz seviyeyi korumak" dedi. Doğrudan yatırımların 2.9 milyar dolarının sermaye yatırımı olduğunun altını çizen Ermut, gelenlerin profillerinde bir değişim gözlendiğini de aktardı. Yatırım Destek Ajansı'nın tespitlerine göre, potansiyel projeler artık Asya ağırlıklı. Yabancı yatırım sayısında yüzde 36 ile Avrupa birinciliği korusa da Asya yüzde 35 oranıyla Avrupa'yı yakalamış durumda. Yatırımın parasal değeri açısından ise Asya yüzde 43'lük oranla birinci sıraya çıktı. AB'nin parasal büyüklük içindeki payı ise yüzde 19'a geriledi. Ermut, Asya ile ilgili yeni planlarını şu sözlerle aktardı: "Japonya, Hindistan, Singapur ve Malezya kökenli takip ettiğimiz projeler var. Çin'e de ayrı bir önem vereceğiz. Orada roadshowlara başlıyoruz."

TÜRKİYE WAIPA'NIN YİNE BAŞINDA
Öte yandan dünyanın 130 ülkesinde faal 170 yatırım ajansının üyesi olduğu Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin (WAIPA) başkanı yeniden Türkiye oldu. Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın 2013'te İlker Aycı ile aldığı başkanlık 2017'ye kadar Türkiye'de kalacak. Yeni başkan Arda Ermut da WAIPA'nın başkanlığını yürütecek. Konferansta temel olarak, sınır ötesi yatırımların önemi ve gerekliği; uluslararası doğrudan yatırımların üretim ve insan sermayesine katkısı; temiz ve yenilenebilir enerji başlıkları ele alındı.

'TÜRK DENİZALTISI YAPTIM' DİYE GELEN BİLE OLUYOR
Yatırım Destek Ajansı'na çok sayıda Türk firmasının geldiğini ve yabancı ortak aradığını belirten Ermut, "Yılda 100-150 Türk firması geliyor. Çok enteresan talepler iletiyorlar. 'Benim şurada bir arazim var ona ortak bulun' diyen de var. İyi niyetlli bir şekilde çizim yapıp 'Türk denizaltısı yaptım' diye gelen de var" dedi.
BİZE ULAŞIN